PAUL NEWMAN: Najcharizmatickejší herec

2729

Paul Newman sa narodil 26. januára 1925 ako syn nemeckého Žida a Slovenky Terézie Feckovej z východoslovenskej dedinky Ptičie, na predmestí Clevelandu – Shaker Heighs – v štáte Ohio. Vychovávali ho prísne, no svoj herecký talent napriek negatívnemu postoju otca rozvíjal v škole v hereckom krúžku. Tu ako sedemročný debutoval v prvej úlohe v školskej hre Robin Hood.

Jeho detstvo a mladosť boli celkom príjemné. Avšak v treťom ročníku na vysokej škole prerušil štúdium a nastúpil do radov amerického námorníctva, ktoré v čase zúriacej vojny hľadalo pilotov stíhačiek. Pilotovanie Paula vždy fascinovalo. Dostal sa až do špeciálneho cvičebného programu. Keď sa priznal k farbosleposti preradili ho k delostrelcom a rádiotelegrafistom. Neskôr sa vrátil späť k obyčajnému životu, dokončil štúdium ekonómie a oženil sa s Jacquelline Witte, s ktorou mal dve dcéry a syna. Po otcovej smrti bol nútený vrátiť sa načas späť do zapadákova Shaker Heigh a venovať sa rodinnému obchodu, činnosti, ktorá ho vôbec nenapĺňala. Preto sa s rodinou presťahoval do New Haven v Connecticute. Tu nastúpil na Yaleovu školu herectva, kde si ho všimli agenti a priam raketovou rýchlosťou mu ponúkli účinkovanie v dobre známej továrni na šťastie – v Hollywoode.

Namiesto sľubnej kariéry prepadák 

Svoj ozajstný herecký debut zožal Paul až na Broadway v hre Piknik, kde spoznal Joanne, budúcu lásku svojho života. Vďaka perfektnému výkonu získal kontrakt so spoločnosťou Warner Bros. Prvý masový film the Silver Chalice však nepriniesol úspech, aký sa očakával. Novinárska kritika zmietla Paulov výkon. Paul to niesol naozaj zle, ako osobnú urážku, a to ho donútilo spraviť čosi u hercov naozaj nevídané. Napísal a nechal publikovať celostranový článok obsahujúci jeho ospravedlnenie za účinkovanie v tejto snímke, ktoré bolo uverejnené v Hollywood Trades.

Život drogového kuriéra Leo Sharpa, ktorý sa stal predlohou pre nový film Clinta Eastwooda

Konečne úspech 

Rok prestávky, nespočetné množstvo neúspešných kastingov a nedôvera filmových producentov však Paula neodradili od jeho vášne. V roku 1956 sa konečne dostal k role, ktorá mu dala šancu plne predviesť svoj herecký talent. Rola boxera Rockyho Graziana mu priniesla vynikajúce hodnotenia novinárov, ovácie publika v kinách a konečne to, po čom Paul najviac túžil, uznanie jeho hereckého talentu. Odvtedy bol každý jeho film úspechom a zárobkom pre producentské štúdiá. V priebehu niekoľkých rokov sa stal najzbožňovanejším hercom, pre ktorého by sa ženy boli pokojne pobili. Paul však našiel svoju pravú lásku, Joanne Woodward, počas nakrúcania filmu Dlhé horúce leto. Na plátne sa s ňou ukázal viackrát ako ktorýkoľvek iný herecký pár.

Životná láska

Po tom, keď sa Paul konečne rozviedol so Susane, pekne po americky zobral svoju vyvolenú do Vegas, kde sa zosobášili. Život s vyvolenou ženou a výchova troch detí ďaleko od Hollywoodu bola rodinnou idylkou. Narušila ju však strata syna Scotta z prvého manželstva. Vo veku dvadsaťosem rokov sa Scott (tiež herec) predávkoval.

5 hercov ktorí nepotrebujú kaskadéra

Charita – náplň Paulovho života 

Paula táto tragédia prinútila stiahnuť sa na dva roky z hereckého života. Začal sa venovať charite, založil nadáciu na prevenciu drogových závislostí. Návrat do filmového biznisu z neho spravil absolútneho boha. Z hereckých ponúk si vyberal už naozaj len plnohodnotné roly. Už nebol len hercom, ale aj uznávaným režisérom a producentom. Deväť rokov po synovej smrti bol Paul Newman konečne ocenený zlatou soškou Oscara za neprekonateľný výkon vo filme Farba peňazí.

Čím viac mu pribúdali roky, tým pozornejšie sa venoval charite a pomáhal ľuďom v núdzi. Vďaka svojmu prvému diplomu z ekonómie, pomoci spisovateľa A. E. Hotchnera sa v roku 1980 dal na podnikanie a založil vlastnú sieť potravín s názvon Newman´s Own a nadáciu Newman’s Own foundation. Do svojej smrti jej venoval vyše 220 miliónov amerických dolárov.

Premiéra v kinách: Psie poslanie

Hviezda zhasína 

Po päťdesiatich rokoch účinkovania na plátne a za kamerou sa Paul v roku 1995 pokúša o odchod z milovaného plátna a ukončenie kariéry. Chcel sa venovať výlučne svojmu celoživotnému hobby pretekaniu na autách. Pár filmov a Paul spravil to, čo naozaj nik nečakal, definitívne sa vytratil z filmových plátien. Pomaly prestával režírovať aj divadelné hry a poslednou čerešničkou na torte, ktorou kompletne ukončil svoju famóznu kariéru, bolo požičanie hlasu Dr. Hudsonovi v animovanom filme Pixar-u Autá.

Posledná rozlúčka 

Dvadsiateho šiesteho septembra 2008 v rodinnom dome vo Westporte Paul vo veku osemdesiattri rokov umiera. Oplakávajú ho jeho dcéry a milovaná manželka Joanne. Hollywoodske hviezdy sa pomaly schádzajú na pohreb, paparazzovia krúžia okolo posledného miesta rozlúčky ako hladné supy nerešpektujúc právo na súkromie ani v takomto smutnom okamihu. Neľútostne sa bijú o najlepší záber z poslednej rozlúčky s hereckým mágom, ktorý po pohrebe pustia do obehu za pár tisícok dolárov…

Jean Reno si prevzal od Bartošku cenu. Smiem s ňou ísť do lietadla? žartoval

K  najúspešnejším filmom Paula Newmana patria: Niekto tam hore má ma rád, Frajer Luke, Podraz, Butch Cassidy and the Sundance Kid, Mačka na horúcej streche. 

Newman si počas svojej päťdesiatročnej kariéry zahral vo viac ako osemdesiatich celovečerných filmoch.

Paul Leonard Newman nebol len herec, ale aj režisér, podnikateľ a automobilový pretekár. Spolu so svojím tímom vyhral viacero súťaží cestných vozidiel a šampionátov otvorených kôl pretekov v IndyCar. 

Napriek niekoľkým pozvaniam na Slovensko, rodnú zem jeho matky Terézie pochádzajúcej z dedinky blízko Humenného, Paul Newman nikdy neprišiel.

Časť testamentu, kde prenecháva Paul svoje Ferrari s pretekárskym číslom 82 dlhoročnému priateľovi, viedla skoro k rozvratu medzi jeho potomkami. 

Potom, keď získal druhé miesto v pretekoch CP Datsun a odmietol ísť na konferenciu, dostal otázku, prečo tak učinil. Jeho odpoveď bola: „Ak by som tam šiel, kto by sa rozprával s víťazom?“