Perličky z politiky: Madridská premiérka kvôli krádeži v supermarkete rezignovala

1358

Premiérka španielskeho autonómneho regiónu Madrid Cristina Cifuentesová opúšťa svoju funkciu po sérii škandálov, ktoré vyvrcholili zverejnením videa z krádeže v supermarkete. Rezignáciu oznámila v stredu s odôvodnením, že nechce poškodzovať stranu ani obyvateľov regiónu španielskej metropoly. Politička vládnucej Ľudovej strany (PP) čelila tlaku na odstúpenie už kvôli neoprávnenému používaniu magisterského titulu.

Španielske médiá dnes zverejnili videozáznam z bezpečnostnej kamery jedného z madridských supermarketov ukazujúci Cifuentesovú, ako je pred ochrankou obchodu nútená vyprázdniť svoju kabelku. Na zázname pochádzajúcim z roku 2011, kedy bola podpredsedníčkou regionálneho parlamentu, je vidieť niekoľko kusov kozmetiky, ktoré si zrejme chcela odniesť bez zaplatenia.

Španielsky spravodajský web OkDiario s odvolaním sa na zdroje zo spomínaného obchodu uviedol, že si päťdesiattriročná politička chcela odniesť dva krémy proti vráskam. K prípadu bola podľa denníka El País privolaná polícia, avšak vec nijako neriešila, pretože Cifuentesová zaplatila na mieste 40 eur.

https://livestream.com/accounts/26334831/events/7899681/videos/173918714

Niekoľko hodín po zverejnení videa oznámila premiérka svoju rezignáciu. „Toto rozhodnutie je najlepším riešením pre región, pre moju stranu, pre obyvateľov Madridu, pre moju rodinu i pre mňa. Ďakujem všetkým Madridčanom, odchádzam s pocitmi horkosti, ale veľmi hrdá a spokojná s vykonanou prácou,“ uviedla Cifuentesová na twitteri. K rezignácii ju vraj prinútil kampaň „osobných útokov“, ktoré sa podľa nej z politiky preniesli do osobnej roviny.

Politická konkurencia na Cifuentesovú tlačila už viac ako mesiac od zverejnenia informácie, že neoprávnene užívala magisterský titul z madridskej Univerzity kráľa Juana Carlosa, lebo nenapísala povinnú záverečnú diplomovú prácu. Podľa médií nechodila ani na prednášky či skúšky, avšak získavala dobré známky.

Cifuentesová síce titul prestala používať, rezignovať však odmietala a odvolávala sa na podporu premiéra Mariana Rajoya. Médiami ostro sledovaný prípad však poškodzoval obraz ľudovcov, ktorí sa v súvislosti s katalánsku krízou zápasia s výrazným poklesom popularity.

Rajoy dnes uviedol, že demisia bola „nutnosťou“ a Cifuentesová že „urobila to, čo musela“. „Počuli sme jej vysvetlenie, má na ne právo, ale Ľudová strana odteraz otvára novú etapu v madridskom regióne a ja dúfam, že tieto veci sa už nikdy nebudú opakovať,“ povedal Rajoy pri dnešnom príchode do španielskeho parlamentu.