Peter Sagan ukázal na spoločných majstrovstvách cestných cyklistov Česka a Slovenska svoju extratriedu. Dlhým sólom si získal šiesty titul a predĺžil tak kraľovanie Saganovcov na tróne, pretože predchádzajúce dva ročníky šampionátu vyhral po sérii piatich Petrových titulov jeho starší brat Juraj.

„Ani neviem, prečo som sa rozhodol pre takýto únik. To sa vlastne ani nedá naplánovať, ale vyšlo to skvele,“ povedal dvadsaťosemročný Sagan na tlačovej konferencii.

Priznal, že mu nevyhovuje, keď sa v závode strieda nástup za nástupom. „Pelotón zrýchľuje, spomaľuje, zase zrýchľuje. To úplne neznášam. Nič pre mňa. Preto keď sa presne toto odohrávalo, radšej som si povedal, že pôjdem dopredu, budem si držať tempo a uvidím, čo sa z toho vyvinie. Pelotónu možná vyhovovalo, že do úniku šiel Slovák, keď sa išlo v Česku,“ dodal Sagan.

Okruh v Plzni sa mu páčil. „Vyhral som, takže bol super,“ smial sa. „Bol to veľmi rýchly okruh, s novo položeným asfaltom. Pre mňa vážne preteky s dobrým profilom. A slušný tréning na Tour de France, taká dlhšia časovka,“ dodal s nadsádzkou Sagan, ktorý sa bude chcieť po minuloročnej diskutabilnej diskvalifikácii vrátiť na listinu víťazov bodovacieho závodu.

V úniku nakoniec strávil zhruba polovicu zo 192 kilometrov dlhého závodu. „Ale bolo to v pohode. Keď sa preteká na okruhu, rýchlejšie človeku všetko ubieha, pretože dobre viem, čo ma čaká. Zatiaľ čo pri etape natiahnutej v krajine idem do neznáma,“ vysvetlil.

Pred najslávnejším pretekom sveta zamieri na deň do Monaka, potom ho čaká sedemdňové vysokohorské sústredenie. „Potom sa letecky presuniem na štart Tour de France. Tam už toho veľa nenatrénujem. Len prezentácie, rozhovory a mediálne či sponzorské povinnosti,“ načrtol.

 A najväčší súperi v boji o zelený trikot? 

„Spočiatku to sú všetci, postupne prebieha prirodzená selekcia, po ktorej zostanú traja, štyria, možno päť ľudí. Lenže ťažko predvídať. Minulý rok som mal byť najväčší adept ja a skončil som doma pri televízii,“ pousmial sa hviezdny cyklista, za ktorým dorazilo aj veľa fanúšikov zo Slovenska.

„Veľmi si to vážim, aj keď niekedy to môže byť … nie že otravné, ale všetko čo robím, má svoje plusy a mínusy. Hodnotím to pozitívne, že môžu vyjadriť radosť len z toho, že ma vidí … Keď stačí tak málo ku šťastiu, tak ja z toho mám radosť,“ poznamenal pre české média Peter Sagan.