Pôvodným majiteľom sa po viac ako 50 rokoch vrátil obrus, ktorý pred svojím posledným oficiálnym koncertom v San Franciscu v roku 1966 pokreslila britská kapela Beatles. Artefakt teraz pôjde do aukcie…

Členovia skupiny Beatles spoločne so speváčkou Joan Baezovou na obrus zaznamenali svoje dojmy pred vystúpením na štadióne Candlestick Park v roku 1966. Tento koncert sa zapísal do dejín ako posledné oficiálne komerčné vystúpenie skupiny Beatles. Majiteľ reštaurácie Joe Vilardi si obrus zarámoval a vystavil ho, už po týždni si ho ale odniesli zlodeji. Po cennom obruse nebolo takmer 55 rokov ani stopy až do nedávneho hovoru z Texasu, ktorý prijal Vilardiho vnuk.

Paul McCartney hovorí: Za rozpad The Beatles môže John Lennon! Chcel som pokračovať, tvrdí

 Zázrak po 55  rokoch 

„Zavolala mi pani a spýtala sa ma, či naša rodina má v San Franciscu reštauráciu, a ja som okamžite vytušil, že to má niečo spoločné s tým obrusom,“ povedal Michael Vilardi agentúre AFP. „Obrus ​​mal jej brat, nevedel, čo s ním, a tak si ho celé tie roky nechal,“ dodal.

Obrus ​​pokreslený členmi skupiny Beatles. (foto: aukčná sieň Bonhams)

K mužovi sa obrus údajne dostal ako splátka dlhu. Pôvodne ho mal v úmysle speňažiť, vedomý si toho, že je obrus kradnutý, ale od úmyslu upustil a rozhodol sa ho vrátiť. „Vyrástli sme s dedkovým rozprávaním o tom obruse, nikto z nás ho ale nikdy nevidel a ani nás nenapadlo, že ho ešte niekedy uvidíme,“ zveril sa Michael Vilardi.

Neuveríte, že toto nie sú Beatles, ale Beatmeni – najlepšia československá kapela roku 1965

Na obruse je psychedelický západ slnka, ktorý nakreslil John Lennon, portréty od Paula McCartneyho a Joan Baezovej a podpisy Georgea Harrisona a Ringa Starra. Artefakt pôjde budúci týždeň do aukcie. Podľa aukčnej siene Bonhams by sa mohol predať až za 25-tisíc dolárov.

Prečo vlastne skupina Beatles prestala hrať naživo?