Na súkromnej klinike Adelais Clinique uskutočňovali operácie, na ktoré nemali kvalifikáciu. Stálo to zatiaľ nohu jedného pacientka.
Na klinike sa nelegálne uskutočňovali plastické zákroky ale aj operácie kŕčových žíl. V jednom prípade sa to skončilo nešťastne a pacientovi museli neskôr amputovať nohu.  Informoval   na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.

pix-doktor-1

Kto vie aké sú štatistiky úspešnosti na legálnych klinikách.

Na kliniku upozornili sťažnosti pacientov. Kraju sa ozvali štyria nespokojní pacienti. Jednému z nich na klinike operovali kŕčové žily (varixy) v roku 2013. „Neskôr sa mu urobili zdravotné komplikácie, museli ho riešiť v zahraničí a nakoniec mu amputovali nohu,“ povedal lekár BSK Valerián Potičný.
“ Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) by sa na to už mal pozrieť “  Okrem iného uviedol Frešo.

Ostatné podnety sa týkali estetických zákrokov na tvári a prsiach, po operáciách sa klientom malo zdravotne priťažiť. S poškodenými pacientmi spísal úrad bratislavského kraja zápisnice, okrem úradu pre dohľad ich odstúpi aj orgánom činných v trestnom konaní.

Kraj nedávno stopol Adelais Clinique činnosť, pretože nemala potrebné povolenie na vykonávanie plastických operácií, hoci ich robila. Voči klinike začal správne konanie, hrozí jej pokuta približne do 33-tisíc eur. O sankcii by mal kraj rozhodnúť do konca tohto týždňa.

Plastiky tam mal načierno robiť lekár Yassine Ghazi Abou Ghoneim. Kraj sa ale domnieva, že zákroky vykonávalo viacero špecialistov.

Prípad rieši polícia aj Slovenská lekárska komora. Tá potvrdila, že spomínanému lekárovi nevydávala žiadnu licenciu. Neeviduje tiež, že by mal špecializáciu. Vyplýva to aj z jeho kódu zdravotníckeho pracovníka.

Poškodení pacienti kliniky stále môžu kontaktovať kraj, a to osobne, telefonicky či mailom na adrese:
zdravotnictvo@region-bsk.sk.

Verejnosť si vie overiť, či majú zdravotnícke kliniky, alebo rôzne ambulancie od krajov povolenie na činnosť. Napríklad na webe www.e-vuc.sk. Ak sa na tomto portáli hľadaný subjekt nenachádza, povolenie zrejme nemá. Potom treba v tejto veci kontaktovať príslušný kraj.