Máte doma miláčikov? Potom dávajte dobrý pozor, čo im dávate na prilepšenú. Niektoré ľudské pochúťky sú pre nich nebezpečné. Môžu ich otráviť.

Najčastejšie sa domáce zvieratá s prístupom na záhradu otrávia jedmi na hlodavce, metaldehydom (jedy na slimáky) alebo fridexom. Niekedy ale nebezpečenstvo číha aj v kuchyni, a dokonca aj na tanieroch pánov.

Čo robiť pri otrave?

Ako prvú pomoc pri závažnej otrave vyvolajte u zvieraťa zvracanie. Ideálne do 30 minút od požitia. Pomôže vám podávať mu po lyžičkách napríklad peroxid vodíka (2%) alebo horčicu nariedenou vodou. Okamžite vyhľadajte veterinára.

Zdravie sídli v črevách

Pečivo

Miluje váš pes rožky? Tak na to pozor. Nielen že pečivo spôsobuje zubný kameň, ale lepok v ňom obsiahnutý psy veľmi zle trávia. „Zvyšky jedla s obsahom lepku sa môžu nalepiť na črevnú stenu a tá sa stáva horšie priechodnou ako na trávenie ďalšej potravy, tak na prechod dôležitých živín cez črevnú stenu do krvného riečišťa,“ hovorí odborník na výživu psov Jiří Švihálek.

Orechy

Pozor si dajte predovšetkým na makadamové orechy a vlašiaky, ktoré môžu spôsobiť záchvaty, tras, zvracanie a neurologické ťažkosti. Na druhú stranu nesolené arašidy, kešu, lieskové orechy či mandle by psovi v malom množstve vadiť nemali.

V škótskom „hoteli smrti“ zabila osem klientov kačacia paštéta

Cibuľa a cesnak

Zatiaľ čo pre ľudí sú zdravé, u psov spôsobujú nevoľnosť, zvracanie a nadúvanie. Podobne pôsobí aj pažítka alebo pór.

Čokoláda

Čokoláda je pre psov jedovatá, hoci niektoré z nich vyložene láka. „Napríklad psík malého plemena môže po požití vysokopercentnej čokolády aj zomrieť,“ upozorňuje Švihálek.

Dieťa zjedlo surové fazule, lekár mu vypláchol žalúdok! Chlapček zomrel!

Avokádo

Niektoré druhy avokáda psy môžu, iné ale pre nich predstavujú nebezpečenstvo. Jeho dužina totiž môže obsahovať látku perzín, ktorá u psov spôsobuje hnačku a zvracanie.

Skazené mäso

Prešlé párky alebo mäso nám už nevonia, ale psík ešte javí záujem? Nedávajte mu to. Rovnako ako človek sa aj zviera môže otráviť botulotoxínmi. V najťažších prípadoch môže taká otrava skončiť aj smrťou zvieraťa.

Muž urobil osudovú chybu pri zbere medvedieho cesnaku, stálo ho to život. 

Cukrovinky

Niektoré zvieratá sú ako deti a cukrovinky rozhodne neodmietajú. Lenže cukor u nich môže spôsobiť nielen obezitu a alergie, ale dokonca aj cukrovku. U starších psov môže vyvolať aj šedý zákal.

Hrozno a hrozienka

U zvieraťa môžu spôsobiť smrteľné zlyhanie obličiek. A niekedy stačí aj málo. Menším psom môžu zlyhať obličky už po 4 až 5 bobuliach hrozna.