Podpaľači, ktorí spálili dvojročnú Natálku na 80 % tela, vyšli na slobodu!

Podpaľači z Vítkova boli po 13 rokoch väzenia prepustení na slobodu Z väzenia vyšli pod ochranou hasičov a policajtov so psami

449

Z väznice Mírov v utorok dopoludnia vyšli na slobodu Václav Cojocaru a Ivo Müller. Dvaja podpaľači z Vítkova si odsedeli 13 rokov väzenia za rasisticky motivovaný útok na dom obývaný rómskou rodinou. Súd ich minulý týždeň podmienečne prepustil. Odsúdení boli pôvodne na 20 rokov. Ich vyčíňanie vtedy len so šťastím prežila takmer dvojročná Natálka, utrpela ale popáleniny na 80 % tela, prekonala desiatky operácií a dodnes žije s veľkými komplikáciami.

Dvojicu pred väznicou Mírov vyzdvihol podľa informácií advokát. Väzenská služba nechala k vstupu postaviť hasičskú cisternu tak, aby médiá na prepustenie podpaľačov nevideli. Potom Cojocaru s Müllerom nastúpili do vozidla a odišli, spoločne sa potom krčili na zadných sedačkách vozidla. Okolie strážil aj psovod so svojim psom.

Rómovia prichytení pri krádeži skončili pripútaní k stĺpu!

Podľa agentúry Aktu.cz mala dvojica po odchode z väznice policajný sprievod. „Jednou z našich úloh je predchádzanie trestnej činnosti a narušenie verejného poriadku. Pokiaľ máme informácie o hroziacom riziku, musíme adekvátne reagovať,“ uviedli policajti, išlo podľa nich o preventívne opatrenia.

Rómovia sú zvieratá, napísal Orbánov priateľ.

Šumperský súd o podmienečnom prepustení rozhodol minulý týždeň vo štvrtok. Václav Cojocaru a Ivo Müller prejavili ľútosť nad spáchaným skutkom, rodine poškodenej Natálky (15) posielali mesačne zhruba tri tisíc korún (120 eur) ako odškodné.

Žalobca Tomáš Horák v oboch prípadoch so žiadosťou súhlasil s tým, že odsúdenie splnili pre podmienené prepustenie všetky zákonné podmienky. Ponechal si však lehotu na podanie prípadnej sťažnosti. V pondelok, kedy lehota vypršala, žalobca ČTK povedal, že sťažnosť nepodá.

Rómovia z obce Veľká Ida za tri roky zdemolovali byty. Teraz dostanú nové!

V prípade pokusu o niekoľkonásobnú rasovo motivovanú vraždu vo Vítkove na Opavsku figurovali celkom štyria páchatelia. Spomínanie Václav Cojocaru, Ivo Müller a ich komplici David Vaculík a Jaromír Lukeš. Tí si odpykávajú trest 22 rokov väzenia. Štvorica vhodila 19. apríla 2009 do okien domu obývaného rodinou Natálky zápalnej fľaše. Vtedy bezmála dvojročné dievčatko utrpela popáleniny na 80 percentách tela, prekonala desiatky operácií a dodnes zápasí s komplikáciami. Všetci štyria páchatelia patrili k severomoravským neonacistom, k útoku došlo v deň narodenín Adolfa Hitlera.

OČOVÁ: Iba 16-ročný mladík hajloval pred domom, v ktorom bývajú Rómovia

Prepustenie podpaľačov vyvolalo na verejnosti veľký poprask. Najmä rodina Natálky je zo situácie nešťastná, najhoršie ju znáša práve Natálka. Potom, čo sa dozvedela, že dvaja útočníci pôjdu na slobodu, odmietala opustiť svoju izbu. Jej mamička Anna začala premýšľať o tom, že sa s rodinou presťahujú.