Súd tento rok v júni očistil českobudějovického policajta, ktorého s kolegom obvinila nepopulárna Generálna inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) z mučenia zadržaného recidivistu, zneužitia právomoci úradnej osoby a vydierania.

Vyšetrovatelia GIBSu na jeseň roku 2018 obvinili českobudějovických kriminalistov Martina G. a Vladimíra L. z mučenia zadržaného Róma známeho pod prezývkou Kubánec.

Dvojica policajtov sa podľa obžaloby nedovoleným spôsobom pokúsila zo zadržaného dostať priznanie. Jeden z krivo obvinených mužov spáchal samovraždu, kauza veľmi negatívne ovplyvnila aj život toho druhého. K prípadu sa teraz ostro vyjadrili ich kolegovia.

Keď na konci roka k obvineniu pridali vydieranie a zneužitia právomoci úradnej osoby, Vladimír L. neuniesol tlak na svoju osobu a spáchal samovraždu. Ako sa po roku a pol v júni 2020 ukázalo, Martin G. je nevinný. Súd už sa obvineniam Vladimíra L. z logických dôvodov nezaoberal.

K prípadu sa teraz vyjadril Nezávislý odborový zväz Polície ČR (NOSPČR), ktorý Martinovi G. poskytol právneho zástupcu. Kolegovia očisteného policajta vo vyhlásení píšu, že súd na prvý pohľad dopadol dobre, ale kauza tvrdo zasiahla do životov dvoch fungujúcich rodín.

Bránila dcérku pred šikanovaním rómskych detí a skončila v nemocnici a bojí sa o život

Obaja policajti boli v novembri 2018 oslobodení od výkonu služby, a Vladimír L. sa navyše kvôli obvineniu v decembri toho roku zastrelil. „Teda nielen, že na oboch policajtov a ich rodiny mala táto situácia psychický a ekonomický dopad, ale v rodine nprap. Vladimira L. skončila tragédiou,“ uviedli zástupcovia NOSPČR.

Kauza navyše doľahla aj na fungovanie českobudějovickej kriminálky, kedy sa policajti údajne báli pri výsluchoch hoci len zvýšiť hlas. Situáciu začali podľa NOSPČR využívať aj obvinení ľudia, ktorých Českobudějovickí kriminalisti zadržali.

Svedok o brutálnom útoku Rómov na Martina: reval na neho »ku*va biela«! Miestne odvolali demonštráciu

„V podstate sa medzi obvinenými tradovalo, ak chcú vyviaznuť s nízkym trestom, tak nech to urobia ako obžalovaný MR, teda nech obvinia policajtov z nezákonných postupov, aby im urobili problémy, a ono všetko potom na súde dopadne v ich prospech,“ napísali zástupcovia NOSPČR.

Skupina Rómov lúpežne prepadla šéfa záchranky!

„Záverom je nutné uviesť, že aj sudca sám vo vydanom Uznesení Krajského súdu v Českých Budějoviciach hodnotil veľmi profesionálne a korektne prácu operatívcov, naopak sa zarazil nad prácou GIBS a dozor konajúceho štátneho zástupcu aj nad motívom, ktorý ich hnal k takému konaniu,“ uzavreli.