Polícia zatkla 205 členný medzinárodný gang! Boli medzi nimi aj Slováci! 

806

Polícia pri masívnom medzinárodnom záťahu zatkla v Rakúsku, Českej republike, Rumunsku a na Slovensku 205 ľudí podozrivých z prevádzačstva. Gang pomohol v nelegálnom prechode hraníc viac ako 36 000 ľuďom, informovala vo štvrtok agentúra APA s odvolaním sa na rakúske ministerstvo vnútra. Podľa nej mala táto zločinecká organizácia na svedomí okrem iného januárovú streľbu na rakúskych vojakov strážiacich hranicu s Maďarskom či októbrovú smrť dvoch utečencov, ktorí sa udusili v malej dodávke.

„Je to jeden z najväčších úspechov v boji proti prevádzačskej mafii za posledné roky,“ povedal rakúsky minister vnútra Gerhard Karner. Spolu s vedúcimi predstaviteľmi rakúskej polície pri predstavení výsledkov medzinárodného záťahu tiež uviedol, že príjmy gangu dosahovali 152 miliónov eur.

Začína prevádzačská sezóna? V Michalovciach zadržali šestnásť imigrantov

Zo zistenia polície vyplýva, že lídrom celej organizácie bol 28-ročný rumunský občan, ktorému sa v novembri 2020 podarilo utiecť z väzenia v rakúskom Sankt Pöltene počas lekárskeho ošetrenia v nemocnici.

Pri Veľkom Mederi colníci strieľali na auto prevádzačov

Z 205 zatknutí sa 92 odohralo v Rakúsku, zvyšných 113 dohromady v Česku, Slovensku a Rumunsku. Bližšie podrobnosti k slovenským členom tejto organizácie či podielu slovenskej polície na vyšetrovaní APA neuviedla.

Maďarským pašerákom ľudí hrozí za smrť 71 migrantov až doživotie.

Polícia v rakúskej spolkovej krajine Burgenland od začiatku minulého roka zaznamenávala zvýšený počet pokusov o nelegálne prekročenie maďarsko-rakúskej hranice v priestore južne od Viedne. Prevádzači na to používali najmä malé dodávky, do ktorých obvykle vložili až 30 ľudí.

Predvlaňajšej smrti 71 migrantov v Maďarsku v slovenskom chladiarenskom aute sa dalo zabrániť. Úrady pašerákov sledovali

V januári prešiel moldavský prevádzač dodávkou s utečencami cez hraničný prechod Bildein, zastavil sa až na rakúskom území a pri úteku späť do Maďarska dvakrát vystrelil po zasahujúcich vojakoch. Nikto vtedy nebol zranený. V októbri minulého roka rakúski pohraničníci našli pri obci Siegendorf v opustenej dodávke dvoch udusených utečencov.