Polovica Izraelčanov je pre odsun Arabov zo zeme, ukázal prieskum

391

    Prieskum verejnej mienky medzi októbrom 2014 a májom 2015 uskutočnil americký inštitút Pew Research Center. Vyplynulo z neho okrem iného, ​​že väčšina izraelských Židov (42 percent) sa domnieva, že ďalšie budovanie osád na okupovanom Západnom brehu Jordánu napomáha izraelskej bezpečnosti. Tridsať dva percent považuje túto aktivitu za škodlivú.

    Inštitút v ankete oslovil 5600 dospelých Izraelčanov. Autori tvrdia, že ide o prvý výskum svojho druhu, pretože zahrnul širokú škálu náboženských, spoločenských a politických otázok. Autori sa pýtali izraelských Židov i Arabov.

    Podľa profesora univerzity v Haife Sammyho Smúhy, ktorý sa dlhodobo venuje vzťahom medzi Židmi a Arabmi v Izraeli, bolo ale znenie otázky o „vykázani alebo odsunutí“ zavádzajúce a vágne.

    Alan Cooperman z Pew Research Center ale povedal denníku Haarec, že ​​otázka bola takto všeobecne formulovaná schválne a neboli v nej zámerne spomenuté napríklad kompenzácia, koho by sa mal odsun týkať a podobne. Smúhy to považuje za chybu. Pre odsun Arabov sa však vyslovilo 48 percent izraelských Židov, 46 percent uviedlo, že je proti.

    Polovica z izraelských Arabov, ktorí v krajine tvoria dvadsaťpercentnú menšinu, súdia, že nezávislý palestínsky štát by mohol v mieri existovať vedľa Izraela, čo je podľa agentúry AP prudký pokles oproti predchádzajúcim prieskumom.