Desivý útok, ktorému sa prizerali stovky ľudí, sa odohral v nedeľu večer v poľskom meste Gdansk. Obľúbeného primátora Pawla Adamowicza napadol vo chvíli, keď hovoril na charitatívnej akcii, tunajšie muž a dobodal ho nožom. Záchranári politika po útoku niekoľko desiatok minút oživovali a v kritickom stave bol odvezený do nemocnice. Prekonal päťhodinovú operáciu srdca, vyhrané ale stále nemá. Podľa lekárov budú rozhodujúce nasledujúce hodiny. Polícia útočníka zadržala a čaká ho obvinenie z pokusu o vraždu.

Primátor Pawel Adamowicz (53) hovoril na pódiu pri tradičnej poľskej dobročinnej akcii. O ôsmej večer potom na politika vbehol s krikom a s vojenským nožom muž.

„Haló! Haló! Volám sa Stefan, sedel som nevinne vo väzení, sedel som nevinne vo väzení. Občianska platforma ma mučila, práve preto dnes zomrel Adamowicz,“ kričal po útoku muž. Adamowicz bol predtým členom tejto strany. Poľské médiá informujú o tom, že útočil dvadsaťsedemročný miestnej muž.

Zranenie, ktorá primátor utrpel, sú veľmi vážna. Novinárom to podľa denníka Gazeta Wyborcza potvrdil jeden z lekárov, ktorí po dobu piatich hodín miestneho politika operovali. Adamowicz utrpel vážne poranenia srdca.

„Pacient žije. Kľúčové budú najbližší hodiny,“ povedal novinárom lekár Tomasz Stefaniak. Pri operácii bolo potrebné vykonať transfúziu krvi. Spotrebovaných bolo 41 krvných jednotiek. Adamowicz utŕžil rany v oblasti srdca a tiež v brušnej dutine.

Pacient musel byť podľa neoficiálnych informácií počas operácie resuscitovaný, rovnako ako predtým ešte na mieste činu.

Podozrivým z útoku je 27-ročný Stefan W., ktorý podľa informácií poľského denníka na politika zaútočil 15centimetrovým vojenským nožom. Po násilnom čine bol zadržaný a dnes by si mal vypočuť obvinenia z pokusu o vraždu, uviedli poľské médiá.

 Poľsko je v  šoku 

Útok na Gdansku primátora ihneď odsúdili zástupcovia vlády vrátane premiéra Mateusz Morawieckého a prezidenta Andrzeja Dudy, ale aj bývalý poľský premiér a terajší predseda Európskej rady Donald Tusk. Minister vnútra Brudziński útok označil za „barbarský čin“.

Poľsko prepúšťa vraha detí. Budem opäť zabíjať, vyhrážal sa pred rokmi

„Útok na život primátora Adamowicza je hodný najväčšieho odsúdenia. Poveril som ministra vnútra, aby mi odovzdával aktuálne informácie o situácii. V mysliach a modlitbách sme teraz s primátorom Adamowiczom,“ napísal na twitter premiér Morawiecki.

Adamowicz je primátorom Gdansku od roku 1998, už šiestykrát bol do tejto funkcie zvolený vlani v novembri. V 80. rokoch bol súčasťou protikomunistického odborového zväzu Solidarita, ktorý v prístavnom meste vznikol. Je považovaný za liberála, podporuje napríklad boj za práva sexuálnych menšín a vlani sa zastal aj miestnej židovskej komunity po tom, čo na Gdansku synagógu zaútočili vandali.

Poľsko nepovolilo rituálne zabíjanie zvierat. Je z toho kríza s Izraelom

Na dnešok sú plánované zhromaždenie proti násiliu v niekoľkých poľských mestách, okrem iného v Gdansku, Toruni, Krakove, Katoviciach alebo Štetíne.