Pomsta za Ježiša končí. Španielske Židobijovice sa premenujú na Židovice

1011

Španieli v utorok po päťsto rokoch zmenili kontroverzný názov dediny na severe krajiny. Obec tak vo svojom názve príde o výzvu na zabíjanie Židov. Práve na jej územie v dávnej minulosti utekali Židia zo všetkých kútov Španielska po tom, čo ich vyhnali z ich domovov.   

O zmene päťsto rokov starého názvu Castrillo Matajudíos, ktorý obsahuje výzvu na zabíjanie Židov (matajudíos) a voľne by sa dal preložiť ako Židobijovice, rozhodli miestni občania už vlani v referende. Oficiálne sa však k pôvodnému, časom zkomolenému názvu Mota de Judíos (Židovice) vrátili až teraz. Informovala o tom agentúra AP.

Obec na severe Španielska údajne vznikla v roku 1035, kedy sa skupina Židov na jej hornatom území uchýlila po tom, čo ich pripravili o majetok a vyhnali z domovov v ostatných častiach krajiny.

Pred rokom 1492 žilo podľa historikov v Španielsku na dvesto tisíc Židov. Potom musela časť z nich opäť utiecť, keď kráľ Ferdinand II. Aragónsky a kráľovná Isabela Kastílska nariadili vyhnať všetkých Židov, ktorí odmietli konvertovať na katolicizmus.

Kto sa odmietol stať kresťanom a zároveň opustiť krajinu, bol údajne popravený alebo upálený. Španielska vláda a parlament, aby zmyli túto „historickú chybu“, presadili zákon uľahčujúci udelenie občianstva potomkom španielskych, teda sefardských Židov.

S názvom „zabíjanie Židov“ sa v severošpanielskom Leóne spája aj vínny punč, ktorého popíjaním sa pred Veľkou nocou symbolicky mstia za ukrižovanie Ježiša.