Ponorka s 53 ľuďmi zmizla v hlbinách. Šance na záchranu sú mizivé, námorníkom došli zásoby kyslíka

803

Indonézske záchranné tímy objavili predmety, o ktorých sa domnievajú, že pochádzajú z nezvestnej ponorky. Nádej na záchranu posádky plavidla je mizivá, podľa odhadov jej došli zásoby kyslíka v sobotu ráno.

Šéf indonézskeho námorníctva podľa agentúry Reuters navyše uviedol, že ponorka sa nachádza zhruba v hĺbke 850 metrov pod hladinou mora, čo je väčšia hĺbka, než na ktorú bola skonštruovaná. Podmorské plavidlo s 53 ľuďmi na palube je nezvestné od utorka, kedy sa stratilo počas námorného cvičenia blízkosti ostrova Bali.

Fínske námorníctvo zrejme provokovala ponorka. Odpálilo výstražné nálože

Veliteľ indonézskeho námorníctva Yudo Margon podľa agentúry AP povedal, že už nepovažuje ponorku za nezvestnú, ale za potopenú. Záchranári objavili niekoľko predmetov vrátane fľaše s olejom určeným zrejme na premazávanie periskopu alebo modlitebné koberčeky z ponorky, píše AP.

Ponorka KRI Nanggala-402 bola vyrobená pred 44 rokmi a odborníci v posledných dňoch čoraz častejšie spomínali možnosť, že plavidlo mohlo implodovať, keď sa potopilo do väčšej hĺbky, než jeho konštrukcia dovoľuje. Indonézska armáda uviedla, že aj keby bola ponorka nepoškodená, zásoby kyslíka na palube by stačili maximálne do dnešného rána.

K pobrežiu Sýrie dorazila ruská ponorka Rostov na Done

Ponorka je podľa armády schopná vydržať ponor zhruba do hĺbky 500 metrov, potom už by nevydržala tlak vody. Na mieste, kde sa plavidlo pohybovalo, leží morské dno v hĺbke až 1500 metrov.

Šesťdesiat metrov dlhá, dieselovým motorom poháňaná ponorka vyrobená v Nemecku sa odmlčala počas cvičenia, kedy mala odpáliť torpéda. Špekuluje sa o tom, že haváriu mohla spôsobiť porucha napájania, ktorá by ponorke znemožnila manévrovať.

Tragédia odhalila utajovanú zbraň a 14 mŕtvych

Svetové agentúry v sobotu informovali, že po ponorke pátra dvadsiatka indonézskych lodí a štyri lietadlá, ktorým pomáha aj lietadlo P-8 Poseidon americkej armády a austrálska fregata HMAS Ballarat vybavená sonarom. Do záchrannej akcie sa dnes zapojil aj americký pátracie lietadlo a austrálska fregata vybavená sonarom a pridať sa tiež malo singapurskej námorníctvo a záchranné lode z Malajzie.