Súdna porota uznala Američana Dylanna Roofa, ktorý vlani v júni v kostole v Charlestone zastrelil deväť černošských veriacich, vinným vo všetkých 33 bodoch obžaloby, vrátane deväťnásobnej vraždy, ozbrojeného prepadnutia a náboženskej nenávisti. Prokurátor žiada trest smrti.

Porota k verdiktu dospela v priebehu necelých dvoch hodín. Pozostalí po obetiach sa počas čítania verdiktu poroty držali za ruky a objímali sa okolo ramien. Jedna žena prikývla zakaždým, keď zaznelo „vinný“.

Roof neprejavil žiadne emócie. Už skôr sa k vraždám priznal a vyšetrovateľom vraj povedal, že zabíjaním černochov chcel rozpútať rasovú vojnu. Uviedol tiež, že chce, aby svet vedel, ako nenávidel černochov a považoval ich za zločincov. Kostol si vybral z toho dôvodu, že nebolo pravdepodobné, aby ho obete ohrozili, informoval server BBC.

Jeho právnik David Bruck pripustil, že sa Roof dopustil vraždy, ale označil ho za samotára so sklonmi k samovražde, ktorý si neuvedomil rozsah toho, čo vykonal.

dylann-roof-02    Porota, zložená z deviatich belochov a troch černochov, sa má stretnúť budúci mesiac, aby rozhodla, či Roof dostane doživotné väzenie, alebo trest smrti.

Tragédia sa stala vlani 17. júna, kedy Roof vnikol do kostola Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi v centre Charlestone, kde bolo v tej chvíli asi 12 ľudí. Medzi deviatimi černochmi, ktorých Roof postrieľal, bol aj tamojší pastor a člen senátu štátu Južná Karolína.

Južná Karolína v reakcii na na útok odstránila v júli 2015 konfederačnú vlajku z budovy zákonodarného zboru a sídla guvernérky. Dvadsaťdvaročný mladík sa totiž často fotografoval práve s historickou zástavou Konfederácie, ktorú niektorí ľudia považujú za rasistický symbol spojený s niekdajšou otrokárskou érou.