Právnik sa na súde sám zastrelil, keď sa snažil dokázať nevinu mandanta

1040

Je to neuveriteľný prípad, akých nemá súdna história veľa. Clement Vallandigham sa rozhodol demonštrovať situáciu, pri ktorej malo dôjsť k vražde, a sám sa pri tom omylom zastrelil. Jeho obhajoba ale vďaka tomu slávila úspech.

Vallandigham bol americký politik a právnik, ktorý bol v Republikánskej strane za čias občianskej vojny doslova čiernou vranou. Pôvodom bol z juhu, na otroctvo mal iný názor ako väčšina strany, odmietal tiež vojnu a bol členom tajného spolku Rytieri zlatého kruhu (neskôr premenovaného na Synov slobody).

V roku 1863 viedol v Ohiu plamennú reč proti vojne a tiež vláde. Tým si moc sympatií na severe nezískal, dostal dokonca od tlače prezývku najnenávidenejší muž na severe. Za sympatie s nepriateľom bol dokonca uväznený vojenskými úradmi. Trest väzenia mu prezident Lincoln zrušil, namiesto toho ho poslal do vyhnanstva za hranice Konfederácie, teda do prostredia, ktoré mu podľa jeho kritikov bolo bližší ako Sever.

Nasledovalo veľa peripetií, pri ktorých Vallandigham putoval do Kanady, vrátil sa tajne do Ohia, neúspešne kandidoval a nakoniec sa zastrelil. Avšak nie zámerne, ale omylom. Pred súdom totiž ako právnik zastupoval Thomasa McGegena. Ten bol obvinený z vraždy, ku ktorej malo dôjsť pri krčmové bitke v Hamiltone v Ohiu. Vallandigham sa snažil dokázať, že zastrelený muž sa strelil sám. V prestrelke vytasil svoj revolver práve vo chvíli, keď sa staval na nohy z polohy kľačmo. Podľa neho pri tomto pohybe došlo k výstrelu a následnej smrti, čo demonštroval priamo pred súdom. Celý problém bol v tom, že svoju zbraň považoval za nenabitú, čo nebola pravda. Pred šokovaným súdom sa strelil do brucha. To bolo smrteľné zranenie, ktorému o pár dní neskôr podľahol, však malou útechou pre Vallandighama bolo, že súd jeho tvrdenie prijal a McGehena oslobodil v plnom rozsahu. Na slobode pobudol štyri roky, než bol zastrelený v prestrelke v jednom salóne. Vallandigham je zrejme jediným advokátom, ktorý pre oslobodenie svojho klienta obetoval vlastný život.

Divné úmrtia 27: Aligátor zožral opitú kozmetičku! Chcela si ho vraj pohladiť