V súvislosti s nelegálnym lovom chránených zvierat na území Českej republiky obvinila polícia 12 ľudí. Na tlačovej konferencii Generálneho riaditeľstva ciel to v utorok uviedol vedúci oddelenia koordinácie colných podvodov Pavel Kuchynský.

Podľa vyšetrovateľov skupina organizovala pre záujemcov zo Slovenska lov nelegálne dovezených tigrov, a to na českom území! Plánovaný lov sa ale neuskutočnil, pretože dodávateľ sa rozhodol tigrov vyviezť legálne. Prípad sa tiež týka lovu chránených rysov.

 Tigre by vypustili do voľnej  prírody?! 

Na prípade skupiny lovcov, ktorí pôsobili na území Česka i Slovenska, pracovali českí colníci spolu so slovenskými policajtmi od augusta 2017. Vychádzali z informácií, že v Českej republike sa na koniec roka 2017 plánuje lov troch tigrov. Na nešpecifikovanom mieste ich mali loviť záujemcovia zo Slovenska, už za možnosť lovu vopred zaplatili. Poľovačka pritom podľa vyšetrovateľov nemala byť ohraničená ani nijako zabezpečená.

Vyšetrovatelia pri preverovaní zistili totožnosť jednotlivých ľudí, ktorí plánovali tiež ďalšie akcie. Spolu s lovcami patrí k podozrivým sprostredkovateľ, ktorý lovcom dohovoril kontakt s organizátorom a zároveň mal podľa vyšetrovateľov ulovenej šelmy preparovať. Organizátor, ktorý mal sprostredkovať získanie tigrov a zabezpečiť bezproblémový priebeh lovu, inkasoval zálohu 30.000 eur, uviedli colníci. Dodávateľ, ktorý mal tigra obstarať, podľa nich dostal zálohu 100.000 eur.

Mäsiar tigrov z Berouskovho zooparku, organizoval lovy pre zámožných. Pytliak bez zbrojného preukazu

V prípade bolo v apríli 2019 uskutočnených deväť domových prehliadok, pri ktorých vyšetrovatelia zaistili 204 exemplárov chránených živočíchov, medzi nimi napríklad medvede, vlky, rysy alebo tetrovy. V jednom dome tiež našli 13 mrazničiek plných mŕtvych zvierat. Pri nasledujúcej akcii vlani v júli boli zaistené ďalšie preparáty zvierat. Hodnotu živočíchov stanovili pracovníci Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR zhruba na 7,6 milióna korún (305 tisíc eur). Zvieratá v mrazáku mal mať podľa televízie Nova aj jeden z poľovníkov z Klatovska.

Pytliak zubár, ktorý zabil leva Cecila, sa skrýva

 Lovci neušetrili ani rysa s  mláďaťom! 

Pri preverovaní colníci a policajti tiež zistili, že v Českej republike sa nelegálne lovia voľne žijúce chránené živočíchy. Podľa vyšetrovateľov bola na Prachaticku v novembri 2018 usmrtená samica rysa ostrovida Michelle, ktorá v tej dobe vodila mláďa. To bez matky podľa Terezy Minárkové z organizácie ALKA Wildlife nemalo šancu na prežitie.

Brutálne masaker nevinných levov! Pytliaci im odrezali papule a laby

Tento rok colníci odhalili, že vlani bol na Šumave usmrtený ďalší rys. Pri dvoch domových prehliadkach na konci júna zaistili niekoľko exemplárov chránených druhov, vrátane jedného rysa. Nebol to však jedinec, o ktorého usmrtení vedeli. Spoločenská a kultúrne škoda bola podľa colníkov v tomto prípade vyčíslená na takmer 800.000 korún (32tisíc eur). V tomto prípadu doteraz nebol nikto obvinený, naďalej je vo fáze preverovania.