Bajkal je impozantný. Je to najhlbšie a najčistejšie jazero na zemi. Keď sme mali v pláne výlet, nemali ani podozrenie, že je to tak nádherné, majestátne a rozprávkové miesto. Boli sme natoľko unesený z tej krásy, že sme skoro 3 dni nespali čo sme tam boli.
Fairy Lake Baikal In SiberiaBajkal je asi 600 km na dĺžku. Hrúbka ladu ňom dosahuje 1,5-2 m. Tento ľad môže uniesť aj 15 tonové vozidlo, ale niekedy sme videli autá, ktorá boli na dne jazera. Ľad má rôzne vzory v rôznych častiach jazera. Stáva sa to preto, že voda zamrzá vrstvu po vrstve. Zvlášť je veľmi zaujímavé nájsť ryby alebo konár zamrznutý v ľade. Ľad v Bajkali je najtransparentnejší na svete! A je to pravda. Môžete vidieť všetko, až na dno: ryby, zelené kamene, rastliny a modrastu priepasť. Voda v jazere je tak jasná, že si môžete prezrieť rôzne predmety v hĺbke 40 metrov.

Bajkal je najväčšou zásobárňou sladkej vody na Zemi, a jeho hĺbka je 1642 metrov. Na rozdiel od Bajkalu, existujú iba dve jazerá, ktoré sú hlbšie ako 1000 metrov, jazero Tanganika (1470 m) a Kaspické more (1025 m).

V niektorých častiach je ľad klzký ako zrkadla. Môžete strieľať ideálne odrazy. Mnoho cestovateľov sa pohybujú na korčuliach, bicykloch či saniach. Niektorí z nich idú na niekoľko stoviek kilometrov a spia v stanoch na ľade. Úžasné miesto.

Ľad praská po celú dobu. Keď je mráz je veľmi ťažký, trhliny rozdeluju ľad na rôznych miestach. Dĺžka týchto trhlín je 10-30 km, a šírka je 2-3 m. Trhliny sú stále každý rok približne v rovnakých oblastiach jazera.

bajkal 01 bajkal 02 bajkal 03 bajkal 04 bajkal 05 bajkal 06 bajkal 07 bajkal 08 bajkal 09