V sobotu polícia zatkla devätnásťročného ozbrojeného mladíka, ktorý vnikol na pozemok hradu Windsor, v ktorom trávi sviatky britská panovníčka Alžbeta II. Je držaný vo väzbe na základe zákona o duševnom zdraví. Tesne pred tým, než došlo k incidentu vo Windsore, sa objavilo video, kde maskovaný muž sa vyhráža kráľovnej. Podľa informácií denníka The Sun by malo ísť o rovnakého mladíka, ktorý bol v sobotu zadržaný.

Mužom na videu je Jaswant Singh Chail, na záberoch vystupuje s maskovanou tvárou a hlas má digitálne upravený, britskej panovníčke hrozí smrťou a je ozbrojený kušou. Londýnska polícia k sobotnej udalosti podala iba stručné informácie. Zadržaným je devätnásťročný muž zo Southamptonu, zatknutý bol za vniknutie na pozemok a za držanie útočnej zbrane.

Hrad Windsor

Polícia oznámila, že sa muž podrobil vyšetreniu svojho duševného stavu. „Je zadržiavaný na základe zákona o duševnom zdraví a zostáva v starostlivosti zdravotníckeho personálu,“ objasnila polícia, ktorá už skôr vylúčila teroristický motív správania sa muža. Dotyčný sa nedostal do žiadnej z budov, ale vo Windsore a okolo kráľovskej rodiny boli sprísnené bezpečnostné opatrenia.

„Ospravedlňujem sa za to, čo urobím“

Podľa britských médií použil zatknutý na prekonanie kovového plotu povrazový rebrík. Zbraň, ktorú mal pri sebe, bola podľa denníka The Daily Mirror kuša. Ďalšie podrobnosti k prípadu polícia neposkytla. Polícia síce verejnosti meno dotyčného neposkytla, reportéri denníka The Sun tvrdia, že zadržaný mladík a mladík z videa sú tá istá osoba.

Kráľovná Alžbeta II. povedala rozhodné NIE! Briti vladárke k jej rozhodnutiu tlieskajú

Chail video poslal na Snapchate svojim kamarátom 24 minút pred tým, než bol zadržaný. Dostal sa do vzdialenosti 500 metrov od súkromnej rezidencie kráľovnej. Na záberoch sa objavil v bielej maske inšpirovanej sériou Star Wars. Aj jeho oznámenie obsahuje množstvo narážok na slávny fenomén. „Ospravedlňujem sa, ospravedlňujem sa za to, čo som urobil a čo urobím. Pokúsim sa zabiť Alžbetu, kráľovnú z kráľovskej rodiny. Je to pomsta za tých, čo zomreli v roku 1919 v Džallijáanválá Baghu,“ povedal na videu.

Koniec monarchii v Británii! William bude posledný kráľ?

V roku 1919 v pandžábskom parku Džallijáanválá Bagh došlo k udalosti, ktorá je známa ako masaker v Amritsare, keď pri nenásilnej demonštrácii vojaci Britskej indickej armády začali strieľať do davu. Počty obetí sa zdroj od zdroja líšia, hovorí sa o 379 mŕtvych, inokedy až o 1500 obetiach. Británia sa nikdy formálne neospravedlnila, v roku 2019 vyjadrila „hlbokú ľútosť“.

Kráľ Albánska prežil päťdesiatpäť pokusov o atentát

Mladík je posadnutý sériou Star Wars

„Je to tiež pomsta za všetkých, ktorí boli zabití, ponížení a diskriminovaní kvôli svojej rase,“ nadviazal Chail, ktorý sa medzi známymi prezýva Jas.

„Som indický Sikh, Sith. Moje meno Jaswant Singh Chail, moje meno je Darth Jones,“ uviedol Chail. Sitovia sú v mytológii Star Wars nepriatelia rytierov Jedi uctievajúce temnú stranu mystickej Sily. V zábere je vidieť aj postavu obskurného „záporáka“ zo Star Wars Dartha Malgusa.

Harry a William budú spolu kráčať v smútočnom sprievode. Zmieria sa pri rakve starého otca? A čo Meghan?

Polícia verejnosti odkázala, že o videu vie a v súčasnej dobe ho preveruje. Chail tiež uviedol, že nepredpokladá, že útok na kráľovnú prežije. Na videu sa ospravedlnil, nielen za svoje činy, ale aj „tým, ktorým ublížil alebo klamal“. „Ak ste dostali správu, potom je moja smrť blízko. Prosím zdieľaj to, a pokiaľ to je možné, pošlite to tlači, či ich to bude zaujímať,“ dodal Chail.

Film Anthropoid o atentáte na Heydricha už v amerických kinách

Susedov príchod polície na Vianoce šokoval

Video rozoslal na Boží hod 1 sviatok vianočný o 8:06 ráno tamojšieho času. Mladík vo Windsore bol zatknutý o 8:30 ráno. Zatiaľ nie je jasné, ako sa ku kráľovninmu sídlu zo Southamptonu dostal. Chailových susedov zatknutie prekvapilo, šokovalo ich, keď do susedstva prišla zásahová jednotka a prehľadala dom, kde Chail žije s rodinou.

„Bolo to šokujúce, keď sa sem prihnala policajná kolóna. Spôsobilo to rozruch obzvlášť na Vianoce,“ vypovedal pre The Sun jeden zo susedov. „Rodina drží spolu, ale vieme, že tam žije tínedžer s rodičmi. Polícia tu zostala dlho do noci, všetci sa čudujú, čo sa stalo. V televízii sme videli správy z Windsoru, ale nenapadlo by nás, že je s tým spojená naša štvrť,“ komentovali miestni.

Britská kráľovná stála vlani každého Brita 62 pencí (75 centov)

Vo Windsore bolo ráno okrem kráľovnej Alžbety II. ďalších asi 20 členov kráľovskej rodiny vrátane Mike a Zary Tindallových, princa Edwarda a jeho ženy Sophie či princezien Beatrice a Eugenie s deťmi. Čo by malo znamenať, že vo Windsore panovali zvýšené bezpečnostné opatrenia, aj tak sa mladíkovi podarilo dostať na pozemok.