Opozičná poslankyňa za SaS Anna Zemanová doručila podnet pre Mandátový a imunitný výbor NR SR na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS).
Z dôvodu, že svojvoľne prerušil mimoriadnu schôdzu pléna venovanú odvolávaniu ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).
„Vadí mi, že nám bolo zabránené v rokovaní o vyslovení nedôvery. Danko v poslaneckom sľube prisľúbil vernosť SR a že svoje povinnosti bude plniť v záujme jej občanov, dodržiavať ústavu a zákony. Podľa mňa však vážne ohrozil demokratické princípy a znemožnil poslancom vykonávať svoj mandát,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Zemanová. V podnete navrhuje, aby výbor odporučil Dankovi vzdať sa poslaneckého mandátu.
Zemanovej sa nepáči, že predseda parlamentu prerušenie schôdze zdôvodnil transparentom Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA), „ktorý ležal na zemi a nikomu nebránil v rokovaní. My hovoríme o rozkrádaní štátu a on o dvornej etikete a obliekaní poslancov“.
Igor Matovič priniesol do pléna transparent s fotografiami Bašternáka a Kaliňáka a s heslom „Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne“. Danko Matoviča viackrát vyzval, aby plagát zobral preč, spomínal napríklad, že Kaliňák nedal na zverejnenie fotografie súhlas. Podľa neho nezákonný transparent je prekážkou v pokračovaní schôdze. Danko nechal Matovičovi čas na jeho odstránenie. Keďže tak šéf Obyčajných neurobil, predseda parlamentu schôdzu prerušil. Pokračovať bude v stredu (6.7.).
Predseda parlamentu na druhý deň povedal, že schôdza musela byť prerušená, lebo v rokovacej sále parlamentu hrozil fyzický konflikt. „Je veľmi dôležité zachovať demokraciu a možnosť diskusie. Nikto nechce popierať právo poslancov na názor, iniciovať návrhy zákonov, zvolávať mimoriadne schôdze. Igora Matoviča sme ale dôsledne upozornili, že jeho správanie spôsobuje napätie, ktoré môže vyústiť do fyzického konfliktu, že jeho pomôcky patria skôr do divadla a nie do NR SR. O tom všetkom sa zástupcovia OĽaNO-NOVA dozvedeli na grémiu. Ale prišla schôdza, kde Matovič opäť používal vizuály v rozpore so zákonom, nehovoriac o jeho oblečení a prejave,“ povedal Danko.