Predstavuje hrozbu pre spoločnosť, odkázal súd nevesta ISIS. Prišla o poslednú nádej, domov sa vrátiť nesmie. 

1033

Britský najvyšší súd dnes rozhodol, že Shamima Begumová, ktorá sa v 15 rokoch pridala v Sýrii k teroristickej organizácii Islamský štát, sa nesmie vrátiť do Británie, kde sa narodila. Súd už skôr Begumovej odobral britské občianstvo. Dnešné verdikt odôvodnil tým, že Begumová predstavuje bezpečnostnú hrozbu, uviedla agentúra Reuters.

„Ak zásadný verejný záujem – v tomto prípade bezpečnosť verejnosti – znemožňuje spravodlivé prejednanie prípadu, potom ho súdy nemôžu prerokovať,“ uviedol sudca najvyššieho súdu, citovaný agentúrou Reuters.

Nevesta ISIS sa po pôrode väzenia nebojí, ale straty syna áno. A prehovorila o strieľaní ľudí

Odvolací súd v minulosti rozhodol, že Begumovej sa dostane spravodlivého posúdenia prípadu len v Británii, dnešnej verdikt najvyššieho súdu však predchádzajúce rozhodnutie zvrátil. Begumová sa môže síce odvolať proti odobratie občianstva z roku 2019, ale nemôže tak urobiť v Británii, vysvetľuje Reuters.

Školáčky z Británie utiekli do Sýrie, aby sa stali "nevestami džihádistov"

Begumová sa narodila v Británii bangladéšskym rodičom. V roku 2015 odišla spolu s dvoma spolužiačkami z Londýna, cez Turecko sa dostali do Sýrie, kde sa Begumová vydala za bojovníka Islamského štátu.

Vo februári 2019 Begumovu v jednom z utečeneckých táborov objavili britskí novinári, ktorým vtedy tehotná žena povedala, že chce späť do Británie. Všetky tri deti, ktoré Begumová na Blízkom východe porodila, zomreli. Begumová je v súčasnosti zadržiavaná v tábore v Sýrii.

Novinárka, ktorá písala o nevestách ISIS i šialených podmienkach v reťazci kaviarní, skončila mŕtva

Osud Shamimy Begumovej sa stal v Británii predmetom vášnivých debát. Podľa niektorých prišla o nárok na britské občianstvo v okamihu, keď sa pridala k teroristickej organizácii. Podľa iných by ale nemala zostať bez štátnej príslušnosti a namiesto toho by sa mala vrátiť do Británie a zodpovedať sa pred súdom zo svojich činov.