Každý rok zahynú na českom území aj u nás desiatky vtákov, ktoré čaká mučivá smrť vinou otrávených návnad. Neblaho preslávenou chemikáliou je zakázaný karbofurán. Páchatelia často uniknú spravodlivosti, tentoraz ale súd v Čechách prvýkrát vyniesol verdikt nad mužom, ktorý podľa neho použil otrávené návnady. Jeho verdikt ale nie je ešte právoplatný.

Podmienečný trest uložil vo štvrtok Strakonický súd za otravu dvoch orlov morských a dvoch krkavcov v roku 2019. Podľa Českej spoločnosti ornitologickej (CSO), ktorá o tom novinárov informovala, je to prvý trest za travičstvo divokej zveri v krajine. Odsúdený muž dostal trest 2,5 roka do väzenia s odkladom na 3,5 roka. Rozsudok nie je právoplatný.

Podľa súdu muž otrávil dva orly a dva krkavce veľké pri Mečichove na Strakonicku v marci 2019. O dva mesiace neskôr našli policajti u neho doma prípravky s jedmi karbofurán a endrín. Laboratórne analýzy preukázali, že práve tie vtáky usmrtili. CSO uviedla, že už len držanie karbofuránu je trestné a v Európskej únii je jeho držanie zakázané od roku 2008 pre jeho prílišnú jedovatosť. Karbofurán sa skôr užíval ako pesticíd v poľnohospodárstve. Niekoľko kvapiek jedu dokáže usmrtiť prakticky akéhokoľvek živočícha. Každoročne je ním v ČR ale aj vSR otrávených mnoho divokých zvierat, ale i napríklad psov či mačiek.

Psíka majitelia priviazali k balvanu a hodili ju do rieky. Po záchrane hľadá nový domov

 Obžalovaný obišiel  lacno 

„Vtáčie kriminalitou sa zaoberám cez 20 rokov a teraz som sa konečne dočkal prvého odsúdeného traviča. Je to nesmierne dôležitý signál pre tých, ktorí neberú ochranu prírody vážne, že spoločnosť má záujem ju chrániť a má záujem si ochranu vynútiť v prípade potreby aj formou súdneho rozhodnutia. Neteší nás, že má niekto problémy so súdmi, ale príroda a životy vtákov sú hodnotou, ktorá za to stojí,“ povedal riaditeľ Českej spoločnosti ornitologickej Zdeněk Vermouzek.

Zlodeji chceli ukradnúť belgického ovčiaka majiteľovi priamo pred očami.

Dodal, že spoločnosť za rok 2020 zaznamenala 51 nelegálne zabitých, väčšinou otrávených, vtákov. Od roku 2017, kedy existuje terénne psie jednotka, ktorú CSO kvôli lepšiemu hľadanie otrávených návnad zriadila, organizácia zdokumentovala a odovzdala polícii 95 prípadov. Ich obeťami sa stalo viac ako 250 vtákov.

Mladá žena odrezala hlavu sove a pochválila sa na videu! Po pol roku ju na ulici popravil gang

Otravu štyroch orlov morských nedávno odložila polícia na Klatovsku. Dravce tiež niekto otrávil karbofuránom. Orliak morský patrí medzi osobitne chránené druhy v najvyššej kategórii kriticky ohrozených. S rozpätím krídel až 2,4 metra je najväčším dravcom v Čechách a na Slovensku a nemá v prírode prirodzeného predátora.