Španielska prokuratúra požaduje trest odňatia slobody na dva roky a pokutu vo výške 10 miliónov eur pre brazílskeho futbalistu Neymara. To všetko za prestup zo Santosu do Barcelony.

Rovnaké tresty požadujú prokurátori aj pre Neymarovho otca a bývalého prezidenta katalánskeho klubu Sandra Rosella, ktorému okrem toho hrozí aj trojročné väzenie pre údajné podvody. Všetkých troch obvinila prokuratúra z korupcie a finančných nezrovnalostí pri jeho prestupe z FC Santos do FC Barcelona.

Podľa žalobcov sa dopustili podvodu, keď sa v roku 2013 pokúsili utajiť skutočnú prestupovú sumu, aby znížili províziu pre brazílsku investičnú spoločnosť DIS. Tá vlastnila 40-percentný podiel práv na Neymara.
Katalánci tvrdia, že za Neymara uhradili 57,1 milióna eur, z toho 17 miliónov išlo Santosu a 40 miliónov firme, ktorú vlastní hráčov otec.

Španielski vyšetrovatelia sa dopracovali k súčtu presahujúcemu 80 miliónov. Všetci zainteresovaní popreli akékoľvek ilegálne konanie.

Podľa dokumentov, ktorými disponuje súd, spoločnosť DIS ešte v roku 2009 zaplatila päť miliónov realov (1,4 mil. eur), aby získala 40-percentný podiel na prestupových právach za Neymara.

Pokutu môže dostať i jeho matka

Obvinenia nekončia pri týchto troch hlavných aktéroch, ale vzniesli ich aj proti FC Barcelona, FC Santos a bývalému šéfovi tohto brazílskeho klubu Odíliovi Rodriguesovi, ktorému hrozí trojročné väzenie. Prokuratúra navrhla tiež ročný trest a desaťmiliónovú pokutu pre Neymarovu matku, ktorá je spolumajiteľkou jednej z manželových spoločností.
Prokuratúra žiada pre Barcelonu pokutu vo výške 8,4 milióna eur a pre Santos sedem miliónov.

Firma Neymarovho otca N & N by podľa prokuratúry mala zaplatiť pokutu 1,4 milióna eur; Rosell, Rodrigues, Barcelona a Santos by mali uhradiť investičnej spoločnosti DIS 3,2 milióna.

Väzeniu by sa mohol vyhnúť a pokračovať v kariére

Je pravdepodobné, že Neymar by sa aj v prípade odsúdenia vyhol pobytu za mrežami.