V pondelok sa nad obcou Rudno nad Hronom pretrhla protipovodňová hrádza. Dedinou sa potom prehnala veľká prílivová vlna, ktorá zmietla všetko, čo jej stálo v ceste. Voda si so sebou vzala aj život bývalého starostu (†70) Stanislava. Toho mal nájsť utopeného jeho vlastný syn.

Situácia bola podľa súčasného starostu obce Mariána Šurjanského vážna. „Voda brala všetko, čo jej stálo v ceste. Niekoľko áut zostalo zovretých pod mostami,“ povedal pre aktuality.sk.

Podľa starostu sa obec potýkala s veľkou vodou už v minulosti, ale situácia nikdy nebola takto vážna. „Roztrhla sa protipovodňová hrádza, ktorú sme tu vybudovali v roku 2011. Tri minúty pred jej Roztrhnutím som tam bol, takže som rád, že vôbec žijem. Z hrádze nič nezostalo, je to tragédia,“ uviedol.

Situácia bola natoľko kritická, že na miesto musel vyraziť evakuačné autobus a plávajúci transportér. Hasiči museli pomáhať ľuďom, ktorí sa nemohli dostať zo svojich domovov.

V Indii je kvôli záplavám bez domova už štvrť milióna ľudí

„Silný prúd vody strhol jednu osobu, hasiči ju našli bez známok života,“ informovali hasiči na sociálnej sieti. Ako uviedla RTVS, jednalo sa o sedemdesiatročného bývalého starostu dedinky, ktorého syn našiel utopeného v pivnici.

Na juhu USA vyčíňajú prudké búrky. Hrozí tornádo aj ďalšie náhle záplavy

Sústrasť nad stratou ľudského života vyjadril aj slovenský minister vnútra Roman Mikulec. Slovensko medzitým ďalej sužujú silné dažde. Za jeden deň mali hasiči až šesťdesiat výjazdov v súvislosti s počasím.

Čína: Povodne vyhnali z domovov 100.000 ľudí, 24 prišlo o život