Prevratná zbraň vynájdená géniom

1447

15. augusta 1943 sa v Quebecu konala porada spojeneckých štábov. Prítomný bol aj britský admirál Lord Mountbatten, ktorý so sebou priviezol dva obrovské bloky ľadu. Na prekvapenie všetkých potom do jedného kvádra vystrelil z revolveru. Ten sa rozpadol na malé kúsky. Keď vystrelil do druhého, guľka sa od neho odrazila a ľahko škrabla amerického admirála Ernesta Kinga. Nikto nechápal nič, okrem toho, že Mountbatten priviezol do Kanady dva kusy ľadu.

Pyke

Ako im britský admirál vzápätí vysvetlil, jeden kváder je z prírodného ľadu, druhý je upravený a obsahuje okrem vody tiež celulózu a bavlnu. „Z tohto druhého ľadu postavíme gigantickú lietadlovú loď, v podstate plávajúci ostrov, ktorý nebude možné potopiť. Takáto loď rozhodne celú vojnu,“ vyhlásil Mountbatten.

Mountbatten v Quebecu hľadal podporu pre nápad istého Geoffreya Pykeho, pracujúceho ako technický riaditeľ v štábe obojživelných operácií. Pyke bol buď geniálny alebo šialený, ako sa to vezme. Keď mal prísť na spôsob, ako dostať spojenecký tank nepozorovane za nemeckú líniu, navrhol, aby bol umiestnený do pojazdnej latríny s nemeckým nápisom: Iba pre dôstojníkov. Namiesto obojživelného výsadku armády na grécke ostrovy navrhoval, aby tam bol vysadený Hitlerov dvojník, ktorý by presvedčil Nemcov ku kapitulácii. Bláznivými nápadmi tento excentrik len hýril, avšak jeden z nich sa skoro dočkal realizácie a rozhodol celú vojnu.

Projekt Habakkuk sa zrodil v Pykovej hlave, keď si prečítal náhodou v časopise National Geographics článok o neuveriteľných fyzikálnych vlastnostiach ľadu. Prečo nepretvoriť ohromné ​​ľadovce, ktoré plávajú v severnom Atlantiku na lietadlovú loď? Napísal o svojom nápade lordovi Mountbatten, ktorého pre svoju vec nadchol a dostal tím odborníkov, ktorí mali pracovať na realizácii projektu, ktorý dostal meno Habakkuk, podľa biblického proroka. Spoločne s poprednými odborníkmi dokázal vyvinúť upravený ľad, ktorý obsahoval 86% vody a 14% rozomleté ​​celulózy a bavlny. Z tejto hmoty mala byť postavená ľadová superloď s dĺžkou 600 metrov a výškou 60 metrov. Monštrum malo mať hmotnosť dva milióny ton a steny hrubé 12 metrov. Na lodi malo byť cez tritisíc mužov posádky. Ostrov – loď mali pred roztopením ochrániť obrovské chladiace agregáty. Nič podobné nebolo nikdy v histórii ľudstva postavené.

Admirality nakoniec nechal postaviť na kanadskom jazere Patricia Lake dvadsaťmetrový model, ktorý prešiel skúškami nad očakávanie dobre. Lenže cez tieto čiastočné úspechy sa nad projektom začínali zhromažďovať mraky. Vojnové šťastie sa v roku 1943 už začalo obracať výrazne v prospech spojencov a stavba mamutej lode nebolo to, čo práve teraz spojenca trápilo. Naviac sa našlo dosť kritikov, ktorí tvrdili, že tak mohutna loď bude neovládateľná, príšerne drahá a než sa postaví, vojna možno dávno skončí. Celý plán dostal definitívnu stopku v decembri roku 1943.

USA: Zomrel Samuel Cohen, vynálezca neutrónovej bomby zabíjajúcej všetko živé

Je otázka, či by projekt bol naozaj realizovateľný a ako by celá loď vlastne fungovala. Každopádne Pyke bol vždy presvedčený, že Habakkuk znamenal prevratnú zbraň a ukončenie projektu až do svojej smrti niesol veľmi ťažko.

Malé zariadenie premení špinavú vodu na pitnú za 20 minút