Prezidenta Haiti zavraždilo komando Kolumbijčanov a Američanov, zadržaných ukázali v putách

1210

Haitská polícia identifikovala 28 členov komanda, ktoré zavraždilo haitského prezidenta: 26 Kolumbijčanov a dvoch Američanov haitského pôvodu, uviedol dnes podľa tlačových agentúr náčelník haitskej polície Léon Charles. Prinajmenšom osem útočníkov je stále na úteku a úrady po nich pátrajú, dodal.

Policajný náčelník podľa agentúry AFP uviedol, že sa zatiaľ podarilo zadržať 15 Kolumbijčanov a dvoch Američanov, polícia troch Kolumbijčanov zastrelila a osem ich je ešte na úteku.

„Postavíme ich pred súd,“ vyhlásil Charles na adresu 17 zadržaných podozrivých z vraždy prezidenta Jovenela Moïseho, predvedených v putách na tlačovej konferencii.

Útočil aj bývalý bodyguard z veľvyslanectva Kanady

Medzi podozrivými podľa agentúry AP figurujú dvaja s americkým občianstvom: James Solages, ktorý predtým pracoval ako telesný strážca pre kanadské veľvyslanectvo, a Joseph Vincent. Tridsaťpäťročný Solage je najmladší z podozrivých, najstarší má 55 rokov.

Medi zranenými bola Slovenka! Po atentáte vo Viedni bolo zadržaných 14 osôb, útočník bol asi sám

Atentát sa stal v stredu v prezidentovej súkromnej rezidencii v metropole Port-au-Prince. Haitská prvá dáma, ktorá pri útoku utrpela ťažké zranenia, bola podľa amerických médií prevezená do nemocnice v Miami.

Film Anthropoid o atentáte na Heydricha už v amerických kinách

Vedenie Haiti sa po smrti prezidenta ujal premiér Claude Joseph, ktorý vyhlásil na dva týždne výnimočný stav, na bezpečnosť v krajine tak dohliada armáda.

Kráľ Albánska prežil päťdesiatpäť pokusov o atentát

Moïse čelil počas svojej vlády rade protivládnych protestov kvôli zhoršujúcej sa ekonomickej situácii aj nepotrestanej sprenevere štátnych peňazí za bývalého vedenia krajiny. Jeho zavraždenie ohromilo krajine potýkajúcu sa s najväčšou chudobou, násilím a politickou nestabilitou na západnej pologuli. Inflácia a násilia gangov vzrástli, jedlo a palivo sa stáli vzácnejšími; 60 percent Haiťanov zarába menej než dva doláre denne. Haiti sa stále úplne nespamätalo z ničivého zemetrasenia z roku 2010 a hurikánu Matthew v roku 2016, pripomenula agentúra AP.