Pri leteckej havárii zahynuli aj francúzski olympijskí medailisti

981

V Argentíne pri pondelňajšej zrážky dvoch vrtuľníkov prišli o život aj traja špičkoví francúzski športovci vrátane dvoch olympijských medailistov celkovo bolo desať obetí. Zúčastňovali sa tam na nakrúcaní televízneho programu.

K nehode došlo v provincii La Rioja neďaleko mesta Villa Castelli, Helikoptéry sa zrazili v dobrom počasí vo vzduchu iba 400 metrov od miesta štartu a v plameňoch sa zrútili na zem, uviedla agentúra DPA.
„Brutálny odchod našich spoluobčanov v nás vyvoláva veľký smútok,“ píše sa vo vyhlásení francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

Traja olympijskí medailisti

Medzi obeťami je aj 25-ročná francúzska plavkyňa Camille Muffatová, držiteľka zlatej medaily na 400 metrov voľný spôsob, striebra na 200 metrov voľný spôsob a bronzu zo štafety na 4×200 metrov z olympiády v Londýne v roku 2012.
O život prišli tiež bývalý boxer Alexis Vastine (28), bronzový medailista z olympijských hier v Pekingu v roku 2008, či 57-ročná jachtárka Florence Arthaudová.
Arthaudová sa ako jedna z prvých žien presadila vo svete jachtingu. V roku 1990 vytvorila rekord najrýchlejšieho individuálneho preplávania severného Atlantiku.

Vo vraku jedného zo strojov mal podľa prvých správ zahynúť i bývalý útočník francúzskej futbalovej reprezentácie Sylvain Wiltord. Po tom, čo zo súťaže vypadol, sa však vrátil späť do Francúzska a tragédii tesne unikol.
„Som zdrvený zo smrti mojich kamarátov. Je to hrozné. Nemám slov,“ napísal Wiltord na Twitteri.

Nakrúcali reality šou

Pri nešťastí zahynulo celkovo osem Francúzov a obaja argentínski piloti.
Boli to účastníci reality šou Dropped a štáb súkromnej francúzskej televíznej stanice TF1. Program, vysielaný s menšími obmenami aj v iných európskych krajinách, sa začal nakrúcať vlani v septembri a bol tesne pred dokončením.

Súťažiaci, bývalí vrcholoví športovci,

v ňom boli ponechaní v divočine niekoľko dní. V šou okrem zosnulých vystupovali aj ďalší známi francúzski športovci – krasokorčuliarsky šampión Philippe Candeloro, olympijský víťaz v plávaní Alain Bernard či cyklistická veteránka Jeannie Longová.
Podľa starostu Villa Castelli Andresa Navarreta štáb prišiel do mesta v nedeľu a nakrúcal tam verziu šou pre Švajčiarsko a Dánsko.