Mučil ich elektrickým prúdom na prsných bradavkách a genitáliách. Jednej z obetí vopchal päsť do konečníka tak hlboko, že jej poškodil vnútornosti a muž zomrel. Potom telá rozštvrtil a kusy vkladal do vriec na smeti, ktoré vynášal z domu a hádzal do kontajnerov

1. apríla 1988 si policajti, hliadkujúci na uliciach Kansas City, všimli utekajúceho, úplne nahého muža. Keď ho zadržali, zistili, že na krku má psí obojok. Bol to Christopher Bryson, ktorý len zázrakom unikol smrti.

Christopher Bryson 2
Christopher Bryson

Bryson si zarábal na živobytie ako mužská prostitútka. Svojich klientov nachádzal v parkoch alebo na autobusovej stanici. Pred piatimi dňami sa vybral ako zvyčajne hľadať zákazníka. Vtedy sa mu prihovoril muž, ktorý sa predstavil ako Bob Berdella a navrhol mu, aby uňho strávil noc. V jeho byte sa najskôr zhovárali v obývačke, potom ho Berdella pozval do spálne na poschodí. Bryson šiel prvý a Berdella za ním. Zrazu ho Berdella udrel do hlavy a Bryson stratil vedomie.

Majiteľ bytu vzal polaroid a začal obeť fotografovať. Keď sa Bryson prebral, zistil, že je priviazaný k posteli. Berdella ho každodenne bil, pchal mu do konečníka rôzne predmety a mučil elektrickým prúdom. Navyše ho aj znásilňoval.

Bryson bol šokovaný, keď mu klient ukazoval snímky iných mužov, takisto nahých a zviazaných. Pritom hovoril, že tí, čo nechceli splniť jeho chúťky, sú teraz mŕtvi a slúžia ako pokrm pre psov. Mladý muž spočiatku kričal, keď ho znásilňoval, ale násilník mu vtedy vopchal handru do úst a pohrozil, že ak zakričí ešte raz, stratí hlas navždy. Nútil ho aj užívať upokojujúce prostriedky.

Bryson úplne stratil orientáciu, pretože Berdella prichádzal a odchádzal potichu a nikdy sa nedalo vedieť, či je doma, alebo nie. Bál sa o svoj život. Christopher bez odporu plnil všetky požiadavky úchylného chlapa. Po niekoľkých dňoch už dosiahol toľko dôvery, že smel pozerať televíziu, dokonca si aj prepínať jednotlivé kanály. Všimol si aj to, že Berdella viaže uzly dosť podivným spôsobom, ale naučil sa ich rozväzovať. Na piaty deň, keď mal istotu, že násilník odišiel z domu, uvoľnil si jednu ruku a zápalkami prepálil zvyšok šnúry. Nestrácal čas na obliekanie, otvoril okno a vyskočil z prvého poschodia. Poranil sa na chodidle, ale napriek silnej bolesti utekal po ulici. A vtedy ho zadržali policajti.

Berdella

Berdellu chytili už po niekoľkých minútach. Detektívi si však neboli istí, či Bryson hovorí pravdu, preto dôkladne prehľadali celý dom. Našli ľudské lebky a rebrá. To však nestačilo. Berdellu teda obžalovali iba za mučenie a nútenie na sexuálny styk. Medzitým však vyšetrovatelia hovorili so susedmi. Výsledok bol jednoznačný. Dlhé roky bol život Boba Berdellu zviazaný s mladými mužmi. Podrobná prehliadka domu a blízkeho okolia ukázali, že v záhrade je čerstvo rozkopaná zemina, a stopy v pivnici svedčili, že hroby môžu byť aj tam. Vzápätí sa tam zjavila celá horda reportérov.

Prvé kopanie v dome neprinieslo výsledky. Vybrali síce odtiaľ nejaké kosti, ale všetky mohli byť zvieracieho pôvodu. Technická skupina v pivnici s pozitívnym výsledkom rozsypala luminol, chemický prostriedok, odhaľujúci stopy krvi. Na polícii sa začali prihlasovať ľudia, ktorým sa stratili členovia rodiny a ktorých videli v spoločnosti Berdellu. Medzi nimi bolo aj niekoľko osôb, ktoré tvrdili, že aj ich Berdella omámil narkotikami. Významným nálezom pri domovej prehliadke boli fotografie obetí, ktoré tento úchylák fotografoval prevažne počas znásilňovania. Žiaľ, ich tváre sa nedali rozoznať, alebo ich vôbec nebolo vidieť. Policajtom sa nepodarilo nikoho identifikovať. Zo zápiskov násilníka vyplývalo, že jednou z jeho obľúbených praktík bolo napchávanie rôznej zeleniny, najčastejšie mrkvy alebo uhoriek, do konečníka. Boli tam aj informácie, týkajúce sa sedatív a dávok, ktoré aplikoval obetiam, ako aj dátumy, kedy tak robil. Zodpovedali dátumom, keď sa mnohí mladí muži stratili.

Berdella bol vo väzení, tváril sa, že celé svoje okolie ignoruje, uzavrel sa do seba a nebol ochotný priznať sa. Policajti začali vypočúvať jeho priateľov a známych. Väčšina z nich neverila vine obžalovaného, niektorí dokonca obviňovali políciu, že to naňho ,,našila“. Všetci ho však zhodne pokladali za excentrika. Jeho hlavnou chybou bolo to, že všetkých ľudí okrem seba pokladal za hlupákov.
Najväčším prekvapením pre vyšetrujúcich bolo stretnutie Berdellu so sudcom Alvinom Randallom. Urobili dohodu, že prokuratúra, ktorá žiadala pre Berdellu trest smrti, odstúpi od svojej požiadavky, ak sa Berdella prizná a povie aj podrobnosti o všetkých vraždách.

V čase od roku 1984 do roku 1987 Bob Berdella mučil a zabil šiestich mladých mužov. Úchylák sa pokladal za dôležitú osobu a chcel mať kontrolu nad inými. Vzrušovali ho muži, z ktorých si urobil sexuálnych nevoľníkov.

berdella000
Bob bil svoje obete všetkým, čo mu prišlo do ruky. Vstrekoval im narkotiká a chemické prostriedky. Znásilňoval ich všemožnými spôsobmi aj pomocou iných predmetov. Mučil ich elektrickým prúdom na prsných bradavkách a genitáliách. Jednej z obetí vopchal päsť do konečníka tak hlboko, že jej poškodil vnútornosti a muž zomrel. Iní zomrel na predávkovanie narkotikami alebo udusením. Po zavraždení jedného muža Berdella zavliekol jeho telo do kúpeľne a vo vani mu prerezal žili, aby úplne stiekol z krvi. Potom telo rozštvrtil a kusy vkladal do vriec na smeti, ktoré vynášal z domu a hádzal do kontajnerov. Keď prichádzali smetiari, vždy ich uprene pozoroval. Chcel mať istotu, že žiadne vrece nie je poškodené a že sa neobjaví jeho obsah.

V súlade s dohodou so sudcom Berdella nedostal trest smrti. Odsúdili ho na dva krát doživotie bez možnosti podmienečného oslobodenia. Nebolo mu však súdené žiť dlho. Zomrel 8. októbra 1992 vo veku 43 rokov na srdcový záchvat v štátnej väznici v Jefferson City.

(hh)