Kanada už nebude zabezpečovať ochranu britského princa Harryho a jeho rodiny. Na ich osobnej bezpečnosti sa prestane podieľať „v nasledujúcich týždňoch“, oznámila podľa agentúry Reuters vo štvrtok kanadská vláda. Vojvoda a vojvodkyňa z Sussexe prestanú vykonávať povinnosti členov kráľovskej rodiny od 1. apríla.

Podľa kanadskej vlády sa miestna polícia na zaisťovanie bezpečnosti 35-ročného Harryho, jeho o tri roky staršej manželky Meghan a takmer ročného syna Archieho podieľala s prestávkami od vlaňajšieho novembra. Vtedy rodina britského princa začala šesťtýždňovú dovolenku v Kanade.

Drsné hádky pre neveru v kráľovskej rodine. Výčitky princa Williama Laure

Vzhľadom k tomu, že Harry a Meghan už nebudú aktívnymi členmi britskej kráľovskej rodiny a od 1. apríla prestanú vykonávať s tým spojené povinnosti, prestane Kanada platiť za ich ochranu. „Prestaneme poskytovať podporu v nasledujúcich týždňoch v súlade so zmenou ich statusu,“ uviedla hovorkyňa kanadského ministerstva verejnej bezpečnosti Mary-Liz Powerová.

Z princeznej rebelka, taká bola britská princezná Margaret

Podľa kanadských médií by ochrana aristokratickej rodiny Ottawu prišla na dvadsať miliónov kanadských dolárov ročne. Na internete sa objavila v uplynulých týždňoch petícia, pod ktorou sa podpísali desiatky tisíc Kanaďanov odmietajúcich platiť za ochranu princa a jeho rodiny.

Grilujte ho, povedala kráľovná. Princ Andrew poprel sex s neplnoletou

Vnuk kráľovnej Alžbety II. na začiatku roka oznámil, že sa so ženou vzdajú role v kráľovskej rodine a začnú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými. Pôvodne plánovali žiť striedavo v Británii a v Kanade a chceli niektoré svoje povinnosti v rámci rodiny ďalej vykonávať. Buckinghamský palác ale na konci januára oznámil, že Harry a Meghan nebudú platení z verejných prostriedkov a nebudú mať žiadne záväzky plynúce z príslušnosti ku kráľovskej rodine. Princ neskôr priznal, že je z toho smutný. Od 1. apríla by mali Harry a Meghan s verejnosťou komunikovať už len prostredníctvom svojej charitatívnej organizácie.