Proletársky vodca, ako má byť: Fidel Castro fajčí v Kremli cigary a na rukách má dvoje Rolexky

2087

Fotografie ukazuje kubánskeho vodcu Fidela Castra, ako pri stretnutí so sovietskym lídrom Nikitom Chruščovom fajčí v Kremli cigaru a na rukách má hneď dvoje luxusné hodinky značky Rolex.

Zaujímavé je všimnúť si neverbálne reči všetkých účastníkov. Kým Rusi na čele s Chruščovom sa pokorne usmievajú a všetci majú ruky vzorne zopäté pred sebou na stole, kubánsky premiér Fidel Castro si v ich prítomnosti suverénne zapaľuje obriu kubánsku cigaru. A všetci na tu cigaru prekvapene hľadia. Podobné fotografie sa na verejnosť nedostali, prípadne boli silne retušované. Táto sa na verejnosť dostala až po páde Sovietskeho zväzu.

A prečo mal vlastne Castro na rukách dvoje hodinky? Nebola to známka prehnaného luxusu, ako by sa mohlo zdať. Jedny mu totiž ukazovali havanský a tie druhé zas moskovský čas.

Návšteva Fidela Castra v Sovietskom zväze sa uskutočnila 27. augusta 1963 a trvala štyridsať dní. Za tú dobu navštívil Castro množstvo tovární, podnikov, miest, pozrel sa aj do atómovej ponorky alebo na vojenskú základňu s balistickými raketami.

Hitlera delilo od smrti 13 minút, vojna by nikdy nebola