Prvá batéria z grafénu sa nabije za 15 minút

Čínska elektrotechnická spoločnosť Dongxu Optoelectronics predstavila svetovo prvú batériu z grafénu, ktorú možno dobiť až 20krát rýchlejšie než bežné Li-ion baterky, ktoré poznáme z dnešných telefónov a notebookov.

1020

Prenosná batéria s názvom G-King sa plne dobije v priebehu 15 minút. Má kapacitu 4800 mAh, čo na dnešnú dobu nie je vôbec strašné. Spoločnosť tvrdí, že ich baterka vydrží až 3500 vybití a nabití! To je 7x viac než bežné Li-ion batérie.

Nenahraditeľný materiál

Grafen, ktorý je pevnejší a šesťkrát ľahší ako oceľ, je pomerne novým objavom. Zatiaľ sa zisťuje, kde všade by mohol mať potenciál, ale už vieme, že by to mohli byť energetika, zdravotná starostlivosť aj technológie.

„Na celom svete na grafenu pracuje obrovské množstvo vedcov, má totiž veľmi tenkú a špecifickú štruktúru. Chváli sa vlastnosťami, ktoré nemožno dosiahnuť u žiadneho iného materiálu, takže je naozaj výnimočný,“ opísala profesorka Francesca Iacopo.

Bohužiaľ to celé má jeden podstatný háčik. Nikto nevie, kedy sa G-King dostane ku koncovým spotrebiteľom. Skôr to vyzerá, že to bol len pekný prototyp a my sa rovnako budeme musieť uspokojiť s obyčajnými lítium-iónovými batériami.