V Kyjeve dnes začal súd s ruským vojakom obvineným zo zabitia 62-ročného civilistu. Ide o prvý takýto proces od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Dvadsaťjedenročný zajatý príslušník tankovej jednotky Vadim Šišimarin čelí obvineniu, že v prvom týždni vojny zabil výstrelom do hlavy muža v dedine Čupachivka na severovýchode krajiny.

USA: Americký vojak pôjde na 24 rokov za mreže za vraždy afganských civilistov

Ruský vojak s oholenou hlavou a oblečený v šedomodrej kombinéze je v súdnej miestnosti umiestnený v presklenej bunke. Proces, ktorý sleduje mnoho novinárov, má pre Ukrajinu obrovský symbolický význam, píše agentúra Reuters. Vláda v Kyjeve obviňuje Rusko, že sa k ukrajinským civilistom správa brutálne. Eviduje viac ako 10 000 možných vojnových zločinov, ktorých sa ruskí vojaci od 24. februára podľa nej dopustili.

Keď padne Ukrajina, máte tanky na hraniciach, varuje veľvyslanec. „Vo vojne už sme,“ hovorí

Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry Šišimarin porušil „vojnové pravidlá“ a hrozí mu doživotie. Ide o člena kantemirovskej tankovej divízie z Moskovskej oblasti. Posledný deň februára údajne ukradol auto, aby spoločne s ďalšími štyrmi ruskými vojakmi utiekol po tom, čo na ich kolónu zaútočili ukrajinské sily. Došli do Čupachivky, kde uvideli neozbrojeného civilistu, ktorý išiel na bicykli a telefonoval.

Vojenský útok na Ukrajine neplánujem, vysvetľoval Putin tajomníkovi OSN

Prokuratúra uvádza, že Šišimarín dostal príkaz civilistu zabiť, aby ukrajinskú armádu neinformoval o prítomnosti Rusov. Niekoľkokrát na muža vystrelil z okienka automobilu, muž zomrel na mieste. Okolnosti toho, ako sa Šišimarin dostal do zajatia, prokuratúra nezverejnila, neuviedla ani podrobnosti o dôkazoch, ktoré viedli k jeho obvineniu zo spáchania vojnových zločinov, píše agentúra Reuters. Prípad vyšetrovala ukrajinská rozviedka SBU.