Vladimír Putin sťahuje z Ukrajiny žoldnierov z preslávenej paramilitárnej Wagnerovej skupiny. Obáva sa Kremeľ, že by sa snáď jej vodcovia mohli stať príliš mocnými. O prekvapivom vývoji informoval server Daily Mail.

Oddiel, ktorý tvorí asi 50 000 vojakov, bol kľúčovou súčasťou ruskej invázie na Ukrajinu. Nasadený bol najmä na východe vojnou zmietanej krajiny. Do organizácie založenej Jevgenijom Prigožinom boli často zverbovaní aj zločinci z ruských väzníc.

Ruský prezident Putin sa vraj začal viac obávať o svoju mocenskú pozíciu, nariadil teda údajne stiahnutie Wagnerovej skupiny z bojov na Ukrajine. Prigožin už zastavil nábor väzňov, pričom svojich bojovníkov stiahne v najbližších niekoľkých týždňoch, tvrdia neoverené zdroje. Stiahnuté žoldnierov údajne nahradí až 300 000 pravidelných ruských vojakov.

Prigožin a čečenský vodca Ramzan Kadyrov sú síce Putinovými spojencami, ich moc však podľa všetkého stále narastá. Obaja, rovnako ako ruský generál Sergej Surovikin, ktorý bol nedávno odvolaný zo svojej funkcie veliteľa ruských vojsk na Ukrajine, sú Putinom a jeho okolím podozrievaní zo sprisahania proti nemu, píše The Mirror.

Šéfovi Wagnerovcov Prigožinovi napriek vojne prekvitá biznis s nekvalitnými potravinami.

Expert na Rusko Bruce Jones denníku povedal, že prezident Putin a Prigožin sú veľmi blízkymi spojencami, ktorí spolu udržujú úzky kontakt, už desiatky rokov. „Zdá sa, že k rozkolu medzi nimi došlo po tom, čo sa Prigožin otvorene vyjadroval kriticky až urážlivo na adresu vysokých vojenských predstaviteľov,“ dodal. Spomínanú kritiku však najskôr Putin pochopil ako implicitnú urážku ruského prezidenta. „Teraz v ňom vidí potenciálneho súpera,“ myslí si Jones.