Putin sa zmieril s Erdoganom, ruskí turisti môžu opäť do Turecka

1107

Ruský prezident Vladimir Putin sa dohodol so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom na normalizáciu vzťahov, ktoré pošramotilo minuloročne zostrelenie ruskej stíhačky.

Putin dovolí ruským turistom vrátiť sa do Turecka. Putin sa s Erdoganom v stredu telefonicky dohodli, že chcú spoločne pokračovať vo vzájomnej spolupráci. Podľa Kremľa sa obaja prezidenti teraz plánujú zísť osobne, uviedla agentúra Reuters.

Erdogan sa tento týždeň v liste Putinovi ospravedlnil za novembrové zostrelenie ruského lietadla Su-24 na sýrsko-tureckej hranici. S ľútosťou sa vyjadril aj o smrti ruského pilota Olega Pešková, ktorý bol po zostrelenie lietadla zabitý paľbou zo zeme.

„Hlava tureckého štátu v posolstve vyjadrila svoju hlbokú sústrasť príbuzným ruského pilota a vyhlásila, prepáčte ‘,“ opísal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Telefonát oboch prezidentov bol prvý od incidentu. Ukončenie krízy a obnovenie vzájomných vzťahov umožnila podľa Putina práve Erdoganove ospravedlnenie. „Po listu tureckého prezidenta sme prijali rozhodnutie začať proces normalizácie vzťahov s tureckými partnermi,“ povedal Putin na úvod zasadnutia vlády a dodal, že v telefonáte vyjadril Turecku sústrasť kvôli útoku na istanbulske letisko.