Vladimír Putin v momente, keď vysvetľoval nutnosť „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, nasadzoval opakovane historické argumenty. Najväčšou ríšou svetových dejín však bolo Mongolsko, pripomína jeho nedávny prezident. To ale neznamená, že sa bude snažiť dobývať svoje niekdajšie územia, rýpol si do Putina.

„Po Putinových rečiach som si našiel historické mapy Mongolska,“ tweetuje Cachjagín Elbegdordž (60), mongolský prezident z rokov 2009-17. „Ale nebojte. Sme mierumilovný slobodný národ.“

A pridal stredoveké mapy, kedy Džingischán a jeho následníci ovládli územie od dnešnej Ukrajiny po Čínu a Kórei – a tiež významnú časť dnešného Ruska. Alebo aj porovnanie mongolského impéria s Ruskom roku 1471. Dlho držali stredoázijskí nájazdníci Rusov v šachu.

Na vrchole ovládali Mongoli 33 miliónov kilometrov štvorcových, uvádza mongolské ministerstvo zahraničia, teda 22 % pozemskej súše. Väčšie bolo v úhrne len britské impérium, ktoré však nebolo súvislé, ale roztiahnuté na prakticky všetkých kontinentoch.

Dnešný najväčší štát, Ruská federácia, je polovičný (17 miliónov km2; Sovietsky zväz mal 22,4 miliónov).