Putin v košieľke, Medvedev v nohavičkách. Polícia zabavila \"nevhodné\" obrazy

256

Obaja štátnici na nich boli vyobrazení v dámskom spodnom prádle. S odvolaním sa na zamestnancov galérie to oznámila agentúra Reuters.

Muži zákona do výstavných priestorov v Petrohrade, ktoré tvoria dve miestnosti bytu, vtrhli v pondelok večer. Vraj sa k nim dostali správy, že obrazy sú nelegálne. Aký presne zákon majiteľ galérie porušil, ale nespresnili. Podľa ruskej legislatívy hrozí v krajine za urážku verejného činiteľa až ročné väzenie.

Jeden zo zhabaných olejov na plátne maliara Konštantína Altunina zobrazoval Putina v bielo-ružovej nočnej košeli, ako sa dotýka vlasov Medvedeva, ktorý je iba v podprsenke a nohavičkách, uviedla agentúra RIA Novosti. Jeden z členov vedenia mesta, Vitalij Mironov, bol zase stvárnený s tvárou sfarbeným do dúhovej vlajky, ktorá je symbolom gayov a lesbičiek.

Práve Mironov bol autorom zákona, ktorý v Petrohrade zakázal „propagáciu homosexuality a pedofílie“ ešte predtým, než sa touto témou začal zaoberať ruský parlament a schválil legislatívu platiaciu pre celú krajinu.

Podľa Mironova boli obrazy „nevhodné“ a boli „zreteľne pornografického charakteru“. Majiteľ galéria sa ale bráni. Policajti jeho výstavné priestory zavreli a zabavenie prácou mu nijako nevysvetlili. „Boli zabavené nelegálne. Nedostali sme žiadny oficiálny dokument, ktorý by nám našu činnosť zakazoval ani potvrdenie o tom, koľko vecí si odniesli,“ uviedol Alexander Donskoj.