Štyri Američania – Jean-Michel Basquiat, Christopher Wool, Jeff Koons a Richard Prince – vedú rebríček najviac cenených súčasných umelcov, zostavený spoločnosťou Artprice, ktorá sa špecializuje na informácie o trhu s umením.

christopher-wool
Christopher Wool

Prví traja spomínaní umelci vytvárajú až 19 percent príjmov svetového trhu so súčasným umením, hovorí sa v správe Artprice, zahŕňajúce obdobie od vlaňajšieho júla do tohtoročného júna.

jeff-koons-michael_jackson_and_bubbles_porcelain_sculpture
Jeff Koons – Michael_Jackson_and_Bubbles_(porcelain_sculpture)

Basquiat, ktorý zomrel v roku 1988, si s veľkým náskokom drží prvenstvo so sumou 139,4 miliónov dolárov za 75 diel predaných v spomínanom období. Jedno dielo sa v máji vydražil v newyorskej sieni Christie ‘za 57,2 miliónov, čo v prípade tohto umelca predstavovalo nový rekord.
Nasledujú Christopher Wool (84 miliónov dolárov za 42 predaných kúskov), Jeff Koons (58,5 miliónov za 116 diel) a Richard Prince (55,8 miliónov za 69 súborov).
Ako prvý Európan na piatu priečku prenikol Peter Doig (44,6 miliónov). Prvú desiatku doplnili Japonec Jošimoto Nara, Talian Rudolf Stingel, Američan Keith Haring, Číňan Ceng Fan-č ‘a Nemec Anselm Kieffer.
V Top 500 svetového trhu s umením figuruje celkom 99 Američanov a 187 Číňanov, čo podľa Artprice svedčí o tom, že umelci z týchto krajín ťažia z významu amerického a čínskeho trhu.

richard-prince
Richard Prince