Robiť Harley-Davidson inde? Nikdy! Trump kritizoval výrobcu, že sa presúvanie výroba do Európy

2087

Americký prezident Donald Trump ostro vystúpil proti výrobcovi motocyklov Harley-Davidson, terčom kritiky sa americká firma stala potom, čo oznámila, že presunie výrobu určenú pre Európu z USA do Európy. Dôvodom sú európska clá na výrobky dovezené z USA, ktoré zaviedla Európska únia v reakcii na clá za dovoz ocele a hliníka, ktoré presadila Trumpová vláda, informovala stanica BBC.

Spoločnosť Harley-Davidson svojich zákazníkov však uistila, že kvôli clám uvaleným nechystá zvýšiť ceny, aj keď sa zvýšia jej náklady. Trump svoje prekvapenie nad konaním firmy vyjadril na twitteri. „Bojoval som za nich, prekvapujeme, že sú prvými, ktorí to vzdávajú,“ napísal. „Harley-Davidson by nemal byť vyrábaný inde. Nikdy! „ Dodal.

 Verní  motorkári 

Podľa vyjadrenia podniku Harley-Davidson sťaží clo zákazníkom možnosť zaobstarať si jeho výrobky a poškodí ich predajcov. V ankete medzi nadšencami pre túto značku na hamburských Dňoch Harleya umiestnené na webe magazína Der Spiegel však potenciálni zákazníci uvádzajú, že by si vytúženú motorku dopriali aj napriek vyššej cene.

EÚ je teraz so Spojenými štátmi v obchodnom spore, pretože Washington zaviedol clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desiatich percent. Keďže sa záležitosť nepodarilo vyriešiť, začala EÚ od minulého piatku uplatňovať clo 25 percent na dovoz niektorých tovarov z USA. Terčom nových ciel sú výrobky z ocele a hliníka, poľnohospodárske a rôzne ďalšie tovary, okrem iného džínsy, whiskey alebo práve motocykle.

V reakcii na ochranné clá EÚ prezident Trump v piatok na twitteri pohrozil EÚ dvadsaťpercentnom clom na dovoz automobilov, ak EÚ čoskoro nezruší svoje ochranárske opatrenia proti Spojeným štátom.

 Obrat  Harley-Davidson 

Spoločnosť vyčísľuje dodatočné náklady na zvyšok tohto roka medzi 27,5 a 41,5 milióna eur. Európske clo na dovoz jej slávnych motoriek vyrábaných v USA sa totiž zvýšilo na 31 percent z pôvodných šiestich percent. Harley-Davidson vlani v Európe predal takmer 40.000 svojich strojov. To stavia jeho európsky trh na druhé miesto za domovskou USA. Cena jednej motorky sa zavedením ciel podľa firmy zvýši v priemere o takmer 2 tisíc eur.

Legendárna americká motorkárska značka sa na český a slovenský trh dováža od roku 1924. Harley-Davidson má od roku 2011 továreň v Indii a motorky montuje aj v Brazílii, výrobňu stavia aj v Thajsku. Prenos produkcia mimo územia USA v minulosti kritizovali americkej odborové zväzy.