Roman Abramovič a dvaja ukrajinskí mieroví vyjednávači zrejme utrpeli otravu, ktorá im spôsobila odlupovanie kože z tváre. Bývalý šéf Chelsea tiež na niekoľko hodín stratil zrak a bol hospitalizovaný v Turecku. K udalosti malo dôjsť 3. marca. Ruský miliardár sa osobne podieľa na mierovom vyjednávaní medzi Ruskom a Ukrajinou. V rámci rozhovorov sa v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a v Moskve navštívil jeho ruského náprotivka Vladimíra Putina, píše denník.

U Ambramoviča, ďalšieho ruského podnikateľa a ukrajinského poslanca Rustema Umerova sa objavili príznaky zodpovedajúce otrave chemickými zbraňami. U všetkých sa objavili príznaky v podobe začervenaných očí a olupovania kože na tvári.

Zdroje The Wall Street Journal uviedli, že z podozrenia na útok otravou obviňujú zástancov tvrdej línie v Moskve, ktorí chceli zmariť rozhovory o ukončení vojny. Majiteľ futbalového klubu Chelsea údajne lietal medzi Istanbulom, Moskvou a Kyjevom, aby postúpil odkazy medzi Vladimirom Putinom a Volodymyrom Zelenským. Teraz už by mal byť jeho zdravotný stav lepší.

Abramovič vyjednáva o prímerí! Putinovi odovzdal rukou písaný list od Zelenského

Abramovič sa zapojil do rokovaní hneď po začiatku invázie. Abramovič pri stretnutí Putinovi údajne odovzdal ručne písaný list od Zelenského s podmienkami potrebnými na ukončenie vojny, ktorý ruský štátnik neprijal nadšene. V Istanbule sa miliardár stretol s Rustemom Umerovom, krymským Tatarom a poslancom ukrajinského parlamentu, ktorý je podľa The Times zástupcom Kyjeva pri rokovaniach.

Obaja muži následne odcestovali cez Varšavu do ukrajinskej metropoly, kde sa sa oligarcha osobne stretol so Zelenským. Vzhľadom na to, že na Abramovičovo súkromné ​​lietadlo sa vzťahujú sankcie EÚ, lietal lietadlom registrovaným na tureckú spoločnosť.

Čečenci ako Putinov tromf. Obávaní Kadyrovci sú súčasťou krvavého plánu, čakajú na ne guľky pomazané bravčovou masťou

Abramovič je jediným ruským oligarchom, ktorý verejne vyhlásil, že sa snaží prinútiť Moskvu k nájdeniu mierového riešenia konfliktu, napísal denník The Wall Street Journal. Niekoľko dní po začatí ruskej invázie Abramovičova hovorkyňa oznámila, že podnikateľ ponúkol ukrajinskej vláde pomoc s „dosiahnutím mierového riešenia“. Podľa Británie a EÚ má ale blízke väzby na Putina, krajiny ho preto zahrnuli na sankčný zoznam.

O možnom zapojení miliardára do mierových rozhovorov už minulý týždeň informoval s odvolaním sa na svoje zdroje denník Financial Times, podľa ktorého túto diplomatickú linku osobne schválil Putin. Traja ľudia podľa tohto denníka uviedli, že Abramovič sa po tom, čo dostal Putinovu podporu, stretol s vysokým predstaviteľom úradu ukrajinského prezidenta, aby pomohol s prípravou rozhovorov.

Bez milosti strieľame všetko! Keď ruskí vojaci volajú domov, opisujú vraždy aj strach

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulý piatok uviedol, že sa Abramovič do vyjednávania zapojil v jeho počiatočnej fáze. Mierové rozhovory podľa hovorcu odvtedy pokračujú na úrovni delegácií.

Ďalšie kolo rokovaní začne podľa oboch strán v utorok v Turecku, zásadný prielom viac ako mesiac od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu neočakáva ani Moskva, ani Kyjev.