Rozzúrená moslimská inkvizícia páli detské plienky Pampers. Znesväcujú vraj Mohameda

1956

Pozdvihnutie spôsobili obyčajné detské plienky Pampers medzi moslimskou komunitou v Indii. Jej členovia si všimli, že kresba mačky na plienkach nápadne pripomína arabský znak pre proroka Mohameda, a začali ľudí vyzývať k ich bojkotu. Usporiadali aj niekoľko verejných pálení plienok. Podľa majiteľa Pampers, spoločnosti Procter & Gamble, je zhoda čisto náhodná a nebolo úmyslom firmy nikoho uraziť.

Fúzy, nos, ľavé oko a ústa usmievavej mačky. Keď človek tieto čiary skombinuje, dostane znak, ktorý pripomína arabský symbol pre proroka Mohameda. Presne toho si všimli členovia moslimskej skupiny Darsgah Jihad-o-Shahada, ktorí polícii v indickom meste Hyderabad odovzdali formálnu sťažnosť na plienky Pampers a následne ich na videu demonštratívne zapálili.

Skupina v liste píše, že meno proroka je na plienkach jasne vytlačené a musí to vidieť každý človek, ktorý má oči. Tento fakt vraj veľmi ubližuje moslimskej komunite. „Preto by sme vás chceli požiadať, aby ste zasiahli a zastavili distribúciu plienok Baby Dry Pants od Pampers. Výrobcovia patria do väzenia,“ uvádza moslimovia v liste.

Jeden zo sťažovateľov, Shahnoor Khan, indickému denníku Deccan Chronicle oznámil, že je presvedčený, že spoločnosť to urobila schválne. Podľa neho chcela Pampers nahnevať celú moslimskú komunitu, čo sa jej aj podarilo.

Nie všetci moslimovia sú však presvedčení, že ide o plienkové sprisahanie. Niektorí používatelia na sociálnych sieťach píšu, že ide len o nevinnú detskú kresbu vytrhnutú z kontextu. „Prosím vás, dospejte. Je to proste mačka s dvoma očami a fúzami,“ píše užívateľ menom Imtiyaz Naikoo. Iný mu ale oponuje. „Je to znesvätenie a veľká urážka. Nepoužívajte tieto produkty, kým to nezmenia a neospravedlnia sa,“ píše užívateľ Azam Shariff.