Rusi sa chvália, že majú nového spojenca, Roberta Fica. Páči sa im jeho nadávanie na protiruské sankcie a EÚ

Ruská propaganda má nového hrdinu, Roberta Fica...

401

„Európska únia je teda dobre trafená,“ začal nedávno svoj príhovor k priaznivcom expremiér Robert Fico. Teraz si jeho videá všimla aj ruská propaganda. Na svojom telegramovom účte ho zdieľal moderátor ruskej štátnej televízie Vladimír Solovjov, vďaka ktorému už Ficovo nadávanie na protiruské sankcie a EÚ videlo vyše štvrť milióna ľudí.

Fico od chvíle, keď prehral parlamentné voľby a po dlhých rokoch vládnutia odišiel do opozície, volí čím ďalej radikálnejšiu rétoriku. Kritizuje Európsku úniu, očkovanie proti covidu a hygienické opatrenia úradov, sankcie proti Rusku, obrannú dohodu Slovenska a Spojených štátov aj pomáhanie Ukrajine. Vie, že touto rétorikou získava hlasy tých čo veria jednoduchému a rýchlemu riešeniu.

V prvom slede cieli na voličov frustrovaných nekončiacou krízou, voličov chytených do pasce dezinformácií a ruskej propagandy. A tá si ho teraz všimla. Moderátor prokremeľskej štátnej televízie Solovjov Ficovo video zo 7. decembra v pondelok zdieľal na Telegrame a pripísal: „Robert Fico, bývalý premiér Slovenska a člen tamojšej Národnej rady o dôsledkoch odchodu od ruskej ropy.“

Paktuje generálny prokurátor Maroš Žilinka s Ficom?

Expremiér totiž vo videu hovorí o „nezmyselnej protiruskej sankcii“, kvôli ktorej je „zastavený dovoz ruskej ropy a ruských ropných produktov do krajín EÚ“. „Áno, Slovensko má malú výnimku, a to vďaka úsiliu Maďarska. Cez ropovod Družba môže aj naďalej prúdiť ropa na Slovensko, ale výrobky z tejto ropy bude môcť Slovnaft vyvážať do zahraničia len do 5. decembra 2023,“ hovorí Fico.

Spomína pritom výnimku, ktorú na spustenie embarga ruskej ropy dostalo okrem Slovenska a Maďarska aj Česko, nie však zásluhou Maďarov, ale Európskej komisie. Slovákom potom Fico tiež opisuje, koľko ropy doteraz členské štáty EÚ odoberali.

Chcel pán Fico prirovnať demonštrujúcu ulicu ku kriminálnikom?

A pokračuje otázkou, na ktorú si rovno odpovie: „Čo teda bude znamenať zákaz dovozu ruskej ropy a ropných produktov? Ako obvykle, prudké zvýšenie cien ropných produktov, predovšetkým motorovej nafty,“ straší divákov a dodáva, že náhradné kapacity nie sú dostatočné.

Varuje, že obyčajní Slováci budú „platiť za hlúposť európskych politikov“. „Európska únia sa vydala na samovražednú misiu,“ hovorí napríklad a dodáva, že ju k tomu donútili Američania – úhlavní nepriatelia ruskej propagandy. Solovjov video zaobstaral ruským dabingom a žne v Rusku úspechy.

V závere expremiér nezabudne spomenúť ani ďalšie tradičné klamstvá o „predávaní suverenity Slovenska americkými sluhami Hegerom a Čaputovou“ a „rozširovaní chudoby“. O tom, že brutálnu vojnu na Ukrajine a s ňou súvisiacu celosvetovú energetickú a potravinovú krízu vyvolal ruský diktátor Vladimír Putin, z jeho úst nepadne ani slovo.