Ruská armáda začala na Ukrajine nasadzovať takzvané blokačné alebo protiústupové jednotky, ktorých úlohou je odrádzať ruských vojakov od ústupu tak, že im hrozí zastrelením. Táto praktika svedčí o nízkej morálke ruských vojakov a ich neochote bojovať, uviedlo na Twitteri britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na informácie britskej vojenskej rozviedky.

„Ruskí generáli v poslednej dobe zrejme chceli po veliteľoch, aby proti dezertérom používali zbrane a možno aj dávali povolenie na zastrelenie týchto vojakov po predchádzajúcom varovaní,“ oznámilo britské ministerstvo.

Ruská armáda nasadzovala blokačné jednotky už v minulosti v iných konfliktoch, podotklo.
Ukrajinské sily za uplynulý deň odrazili šesť útokov v Doneckej oblasti, uviedlo podľa agentúry Unian velenie ukrajinskej armády vo svojom pravidelnom rannom hlásení.

Keď padne Ukrajina, máte tanky na hraniciach, varuje veľvyslanec. „Vo vojne už sme,“ hovorí

Ukrajinci za uplynulých 24 hodín zlikvidovali 840 ruských vojakov, oznámil aj ukrajinský generálny štáb. Dodal, že nejde o rekordný počet, ale aj tak veľmi vysoké číslo. Od začiatku vojny podľa neho ruská armáda prišla už o 74 800 vojakov. Tvrdenie bojujúcich strán o vzájomne spôsobených stratách nemožno v čase pokračujúcich bojov overiť.

O postupe ukrajinskej armády v Chersonskej oblasti sa štáb vo svojom rannom prehľade nezmienil.

Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR

Vo štvrtok činiteľ proruskej správy Chersonskej oblasti uviedol, že ruské vojská sa zrejme stiahnu zo západného brehu Dnepra, čo by mohlo znamenať aj ústup z Chersonu.
Ukrajinská armáda ale potom varovala, že podobné správy môžu byť súčasťou ruskej taktiky.