Už v marci na popud Českej národnej banky zastavila poskytovanie úverov a prijímanie vkladov.

Pražská kancelária je otvorená, peniaze ale klienti vybrať nemôžu, uviedol Seznam.cz. Pracovníčka banky na otázku reportéra uviedla, že nefungujú pokladne a že banka pripravuje oznámenie pre klientov.

Príčinou sú podľa riaditeľky sekretariátu banky Mariny Grabovskej technické problémy so systémom, na ktorom bežia dve tuzemskej pobočky. Dodala, že výbery by sa mali obnoviť v utorok. „Problém v žiadnom prípade nie je spojený s likviditou alebo s administratívnym riadením, ktoré začala Česká národná banka,“ oznámila Grabovská.

ERB Bank bola predtým známa pod názvom Euro-ruská banka. Okrem Prahy má pobočku aj v Karlových Varoch. Zameriava sa najmä na financovanie českého exportu do Ruska, ale poskytuje tiež služby v retailovom bankovníctve, teda bežným klientom. Za bankou stojí ruský podnikateľ Roman Popov.

Česká národná banka jej tento rok v marci zakázala prijímať vklady a poskytovať úvery. „Po dôkladnom posúdení vyhodnotila situáciu v ERB Bank a rozhodla sa vydať predbežné opatrenie a upraviť zatiaľ pravidlá fungovania banky tak, aby v priebehu správneho konania nedochádzalo k nezvratným stratám v prípade zhoršenia jej finančnej situácie,“ uviedol vtedy hovorca ČNB Tomáš Zimmermann.

Denník MF DNES v júli informoval o tom, že ČNB podala trestné oznámenie kvôli hospodárenia ERB Bank, s tým, že ju vyšetruje protikorupčná polícia. Podľa dôveryhodného zdroja denníka je dôvodom podozrenie, že z banky zmizli do daňových rajov peniaze prostredníctvom dlhopisov, ktoré boli z veľkej časti fiktívne.