Obilniny z tamojšieho úrodného pásu dobývajú Egypt ale aj krajiny juhovýchodnej Ázie, kde tradične dominuje Austrálie. Produkcia ruskej pšenica naviac stabilne rastie.

Dvadsaťpäť rokov po páde železnej opony sa Rusko vracia medzi popredných exportérov obilnín. Krajina až donedávna platila vďaka exportom ropy a zemného plynu predovšetkým za energetickú veľmoc. To sa však možno mení. Pšenica sa za prvých sedem mesiacov tohto roka na ruskom exporte podieľala 5,5 percentami.

„Vzhľadom k našim prírodným podmienkam a klíme sme predurčení k tomu, byť vývozca,“ citovala americká agentúra Bloomberg predsedu Ruskej obilnej únie Arkady Zlochevského. Krajina je tak na dobrej ceste stať sa najväčším producentom pšenice na svete. Teda titul, ktorý naposledy držala v cárskych dobách. Spoločne s meniacim sa vnútorným trhom federácie posilňuje v ďalších poľnohospodárskych sektoroch.

„Ľudia začínajú myslieť na budúcnosť,“ cituje agentúra Andreja Burdina, ktorý vlastní farmu v stepi v blízkosti Čierneho mora. O tom, že sa ruskej pšenici darí, svedčí aj fakt, že svoje živobytie za posledné roky rozšíril hneď trikrát.