Rusko dnes zastavilo plyn na Ukrajinu

888

„Dodávky plynu na Ukrajinu boli znížené na nulu,“ 

povedal ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan.  V pondelok o 8. hodine totiž vypršalo ruské ultimátum, dokedy mala Ukrajina zaplatiť svoj dlh za plyn.
Ruský Gazprom povedal, že odteraz musí Ukrajina platiť za plyn vopred. Ukrajinský Naftogaz podľa Gazpromu nezaplatil ani za dodávky v júni. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Dnešným dňom od 10.00 h moskovského času prechádza Gazprom na základe kontraktu v prípade dodávok plynu ukrajinskému Naftogazu na platby vopred,“ oznámil ruský koncern.

Tranzit do Európy by však nemal byť podľa Gazpromu ohrozený. Dodávky budú podľa ruského koncernu pokračovať v plnom rozsahu a Naftogaz je povinný tranzit tohto plynu zabezpečiť.
V tomto smere upozornil, že už informoval Európsku komisiu (EK) o „možnom prerušení tranzitu plynu“ do Európy v prípade, že by sa Kyjev rozhodol časť z tohto objemu odobrať.

Dodávky na Slovensku sú štandardné

Dodávky zemného plynu z Ukrajiny na Slovensku sú aj napriek situácii medzi Ruskom a Ukrajinou štandardné, v obvyklých objemoch.
Spoločnosť Eustream je podľa svojho hovorcu pripravená aj na úplné zastavenie dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu.
Spoliehať sa budú na reverzný tok plynu z Rakúska v objeme 23,8 milióna metrov kubických plynu denne a z Českej republiky v objeme 67 miliónov metrov kubických denne.
„Ide o deklarované technické maximá na oboch bodoch, ktoré slovenský prepravca plynu dodrží,“ dodal Chuguryan. V prípade potreby by podľa neho prichádzalo do úvahy aj využitie novovybudovaného slovensko-maďarského prepojenia, ktorého výstavba je na slovenskej strane úplne dokončená.
„Nový plynovod, by mohol poslúžiť pre núdzové zásobovanie Maďarska, čo si vyžaduje urýchlené dokončenie prác aj na maďarskej strane,“ uzavrel Chuguryan.