„Snaha rozšíriť za každú cenu NATO na východ ale prehlbuje rozdelenie kontinentu. Keď táto snaha tvrdo narazila na Ukrajine, začali pokusy zvaľovať vinu na Rusko,“ vyhlásil Lavrov na prednáške na Uralskej univerzite, na ktorej sa zúčastnil aj jeho nemecký náprotivok Frank-Walter Steinmeier.

Lavrov tiež uviedol, že Rusko je pripravené poskytnúť západným krajinám dôkazy o údajnom ozbrojenom vpáde Ukrajincov na anektovaný Krym z minulého týždňa.

Po rokovaní so Steinmeierom povedal, že akcia ukrajinskej vojenskej rozviedky bola vopred dlhodobo pripravovaná. Incident vyvolal prudké zvýšenie napätia a obavy pred novým rusko-ukrajinským konfliktom. Špekulácie o tom, že Rusko preruší diplomatické styky s Ukrajinou, ale Lavrov odmietol. „Na tom nikto nemá záujem,“ vyhlásil.

Podľa ruských médií Lavrov a Steinmeier diskutovali o možnosti obnoviť rokovania takzvanej normandskej skupiny, ktorá združuje Rusko, Ukrajinu, Nemecko a Francúzsko. Najvyšší ruský predstaviteľ Vladimir Putin minulý týždeň po krymskom incidente vyhlásil, že stretnutie skupiny na najvyššej úrovni, plánovaná na september do Číny, nemá za terajších okolností zmysel.