Ukrajinský súd dnes odsúdil na doživotie ruského vojaka za zastrelenie neozbrojeného civilistu, oznámili tlačové agentúry. Súd v Kyjeve bol prvým procesom za vojnové zločiny od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu na konci februára.

Dvadsaťjedenročný seržant Vadim Šišimarin bol uznaný vinným, že 28. februára na rozkaz iného ruského vojaka zastrelil z okna auta šesťdesiatdvaročného Ukrajinca v dedine Čupachivka na severovýchode Ukrajiny. Svoju vinu priznal.

Šišimarín v piatok súdu povedal, že svoj čin ľutuje a že nemal v úmysle zabiť. „Ľutujem to, čo som urobil. Bol som v tej situácii nervózny. Nechcel som zabiť,“ dodal mladý muž s oholenou hlavou. O deň skôr vypovedal, že konal na priamy rozkaz.

Vdova po Oleksandrovi Šapulinovi podľa agentúry Unian pred súdom uviedla, že požaduje pre okupanta doživotie, ale že nebude proti, pokiaľ ruského vojaka vymení za zajatých ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstal v Mariupole. „Ak (Šišimarina) vymenia, a to aj za našich obrancov z Mariupolu, nebudem proti, budem za,“ povedala.

Prvý súdny proces s ruským okupantom. Vadim (21) mal zavraždiť bezbranného seniora (†62)

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina, na ktorého rozkaz vojna proti Ukrajine sa pred 89 dňami začala, dnes ešte pred vynesením verdiktu povedal, že Rusko bude hľadať spôsoby, ako pomôcť vojakovi súdenému v Kyjeve.

Dvadsaťdvaročná znásilnená Karina si pred smrťou prešla hotovým peklom mučenia „Vytrhali jej aj nechty.“

„Samozrejme nás zaujíma osud nášho občana,“ povedal Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS. „Osud každého ruského občana má pre nás prvoradý význam,“ uviedol. Dodal, že Moskva, žiaľ, prakticky nemá možnosť, ako brániť záujmy vojaka na mieste, pretože ruské zastupiteľské úrady na Ukrajine nefungujú.