Sagan trpí, ale vládne. Bezradní súperi chcú zmeniť systém bodovania

1543

Ochrannú bandáž má na pravej nohe aj na predlaktí. Stredajším pádom pri zjazde z priesmyku Col de Val Louron-Azet, po ktorom pokračoval celý zakrvavený, svojich fanúšikov riadne vystrašil. Ale Peter Sagan ide na Tour ďalej.

„Mám pár škrabancov. Bolí to. Niečo som si pri tom karambole urobil so svalom na zadku. Nie je to žiadna radosť, ale pokračujem, „ hlási.

Patxi Vila, kouč tímu Bora, pred štvrtkovou šprintérskou etapou do Pau naznačil, že zranenie mu asi ani nedovolí šprintovať.

„Nevadí, s tromi vyhranými etapami môžem byť celkom spokojný, nie?“ Preniesol, kým domáci Arnaud Demar kráčal na pódium čoby víťaz dňa.

„Čakal som, že tá bolesť bude počas etapy ešte väčší. Zvládal som to celkom dobre,“ povedal Sagan.

Zato keď na štarte sa televízny pracovník dotkol kamerou jednej z jeho rán, zasyčal bolesťou. „V ideálnom stave rozhodne nie je, napriek tomu je Petrova morálka stále vysoká,“ tvrdil Vila.

Porcie horskej práce, ktorá ich čaká dnes, bude pre Saganove pochrámané telo testom cyklistického prežitie. Kráľovská Pyrenejský etapa s Tourmaletem, Aspin aj Aubisque, to bude 200 kilometrov utrpenie pre tých, ktorých telá sú boľavé.

Aby sa stal po šiestykrát majiteľom zeleného trikote a vyrovnal rekord Nemca Erika Zabela, musí dôjsť do Paríža v časovom limite.

Dnešné boj tak pre neho bude zložitejšie než akýkoľvek špurt.

Matematicky je pritom v bodovacej súťaži už od utorka nedostihnuteľný, pred druhým Nórom Kristoff má teraz obrí náskok 271 bodov.

Práve preto sa počas Tour množili od jazdcov i športových riaditeľov iných stajní požiadavky:

Zmeňte bodovací systém, vráťte sa k tomu, ktorý platil pred rokom 2011, kedy sa rozdávalo viac bodov za hromadné špurty na konci etáp a naopak menej za rýchlostné prémie.

Za tie vtedy ich víťazi brali iba 6 bodov, naopak teraz ide o 20 bodov (a 50 je pre víťaza etapy).

Paradoxne, pred siedmimi rokmi bol starý systém zmenený, pretože príliš nahrával vtedajšiemu DOMINÁTOROVI v špurte Markovi Cavendishovi.

Pri novom systéme začal vyhrávať bodovaciu súťaž Sagan. Čo „vadí“ pre zmenu jeho dominancii …

„Súčasný systém navyše favorizuje šprintérov, ktorí vedia jazdiť aj do kopcov a zbierajú body tiež vo zvlnených etapách. Takým je aj on,“ poukazuje Julian Dean, športový riaditeľ tímu Mitchelton-Scott.

Zmeny sa hlasno dožadujú tiež Saganov častý protivník Sonny Colbrelli z Bahrajnu Merida so svojím rozbiehačom špurtov Heinrichom Häußlerom.

„Zrušte tie prehnane bodované prémie počas etáp, aj tak nikoho nezaujímajú,“ hovorí Häußler. „A udeľujte body len za dojazdy naozaj šprintérskych etáp. Súčasný systém je dobrý pre Sagana, ale pre nikoho iného.“

Organizátori Tour v minulosti opakovane dokázali, že sú schopní meniť systémy aj itineráre jednotlivých ročníkov, aby zamedzili dominancii, ktorá nie je pozitívne prijímaná.

V roku 1963 fanúšikovia v Paríži vypískali trojnásobného šampióna Tour Jacques Anquetil. Nebavilo ich už, že víťazí iba vďaka svojim mimoriadnym časovkárským schopnostiam a poráža tak národom milovaného sympaťáka Raymonda Poulidora.

Preto organizátori v nasledujúcom ročníku drasticky skrátili celkovú dĺžku časoviek a pridali horské dojazdy, ktoré Anquetil nemiloval.

Lenže on vyhral znova.

Rovnako tak teraz Thor Hushovd, dvojnásobný víťaz bodovacej súťaže z rokov 2005 a 2009, poukazuje:

„Tiež by sa mi páčil návrat k starému systému bodovania. Ale nemôžete meniť systém len preto, že je niekto príliš silný. Okrem toho sa domnievam, že Sagana by to rovnako nezastavilo. Aj so starým systémom by bol pred ostatnými. Len by rozdiely neboli tak veľké. „


Navyše: na Sagana fanúšikovia nepískajú, Sagan fanúšikov baví