Šakal, najhľadanejší terorista sveta sa zdržiaval aj v Československu

2800

Jeden z najznámejších svetových teroristov minulého storočia, Ilich Ramírez Sánchez, prezývaný Carlos alebo Šakal, sa zdržiaval opakovane v komunistickom Československu. Mnohonásobný vrah tu v hoteli Intercontinental plánoval svoje ďalšie teroristické útoky. Chytili ho až v roku 1994 a odsúdili na doživotný trest.

Ilich Ramírez Sánchez sa narodil v roku 1949 vo venezuelskom Caracase v rodine zámožného právnika, ktorý dal svojim synom mená po ruských vodcoch – Vladimir, Iľjič a Lenin.

V roku 1964 sa mladý Sánchez pripojil ku študentskému komunistickému hnutiu v Caracase a neskôr absolvoval výcvik na Kube. Na dráhu teroristu sa dal v 70. rokoch, ale on sám to nazýval dráhou „profesionálneho revolucionára“.

„Potreboval sa stotožniť s nejakým hnutím, najprv so svetovým komunizmom. Študoval na moskovskej univerzite, odkiaľ ho ale veľmi rýchlo vyhodili, pretože nezriadene holdoval alkoholu a ženám. Potom sa od komunizmu odklonil k palestínskej veci a začal páchať teroristické útoky v mene palestínskej záležitosti,“ uviedol analytik z Ústavu medzinárodných vzťahov Jan Eichler.

V roku 1970 prešiel Sánchez výcvikom v tábore Ľudového frontu pre oslobodenie Palestíny. Svoj prvý teroristický útok vykonal v roku 1973. Postrelil viceprezidenta Britskej sionistickej federácie Josepha Sieffa. Ten ale útok prežil.

Do celosvetového povedomia sa dostal v roku 1975 teroristickou akciou vykonanou v susednom Rakúsku. Spoločne s ďalšími piatimi kumpánmi zajal viac ako 60 ľudí na zasadnutí predstaviteľov ropného kartelu OPEC vo Viedni. Podarilo sa im uniesť jedenásť ministrov krajín OPEC do Alžírska, pričom zahynuli traja ľudia. Údajne tiež stál za únosom francúzskeho dopravného lietadla do ugandského Entebbe v roku 1976 a mal byť zapletený aj do výbuchu vo francúzskom kultúrnom stredisku v Západnom Berlíne v roku 1983.

Ako hľadaný slávny terorista sa v 70. a 80. rokoch Sánchez skrýval aj v mnohých vtedajších komunistických krajín, okrem iného v Maďarsku, bývalom východnom Nemecku či v Rumunsku.

Medzi rokmi 1978 a 1986 pricestoval Sánchez niekoľkokrát aj do bývalého Československa.

Archívny výskum potvrdil, že navštívil Československú socialistickú republiku celkom osemkrát, a to s jemenským či sýrskym diplomatickým pasom pod falošným menom. Predstavoval sa ako Al Bakr Mohsen Kassem, Adiho Fawas Ahmed, Adil Fawaz Ahmed Kassim, Michel Khouri alebo Walid Wattar. Býval vždy v pražskom hoteli Intercontinental, kde ho navštevovali diplomati, agenti a predstavitelia teroristických skupín z arabských krajín.

Carlos dnes.

Z dochovaných odposluchov vtedajšej štátnej bezpečnosti vyplýva, že hovorili aj o nových možnostiach v boji za arabskú vec. Jeho stúpenci ho označujú za presvedčeného bojovníka proti sionizmu a imperializmu. Odporcovia ho ale kritizujú za to, že pracoval ako žoldnier, ktorého si najímali na odstránenie svojich odporcov tajnej služby arabských i bývalých komunistických krajín. Údajne má na svedomí smrť najmenej 83 ľudí.

Pod menom Walid Wattar sa naposledy zdržiaval v Prahe v dňoch 10. až 13. júna 1986, kedy priletel s Magdalénou Koppovou a Johannesom Weinrichom so sýrskymi diplomatickými pasmi z Moskvy. Československé orgány vyhodnotili prítomnosť teroristického trojlístku ako nežiaducich. V popoludňajších hodinách 13. júna vyslali do hotela Intercontinental majora Miloslava Pitra a Václava Wallisa, ktorí teroristom oznámili, že je ohrozená ich osobna bezpečnosť, a je nutné opustiť Československo. Teroristi odmietli, keď im však bolo povedané, že o ich životy usilujú agenti francúzskych špeciálnych služieb, s odchodom súhlasili.

Za nenápadného sprievodu protiteroristickej jednotky odišli na letisko, kde boli služobným vchodom vpustení do tranzitu a okamžite dopravení na palubu lietadla do Moskvy.

Teroristická kariéra Ilich Ramírez Sánchez sa uzavrela v roku 1994 jeho dolapením v africkom Sudáne. Potom bol prevezený do Francúzska, kde mu sudcovia vymerali trikrát doživotný trest.