Samovražedný útok na letisko v Istanbule

Stálo to životy najmenej 41 ľudí. V utorok večer traja samovražední bomboví atentátnici, podnikli teroristický útok na Atatürkovom letisku v tureckej metropole Istanbul.

1020

Najnovšia bilancia hovorí o 239 zranených ľuďoch. Medzi obeťami je 13 cudzincov.
Podľa tureckého premiéra prvé náznaky poukazujú na to, že útok na najväčšie letisko Turecka vykonali prívrženci tzv. Islamského štátu (IS). Oficiálne sa k útoku však zatiaľ nikto neprihlásil. Medzi mŕtvymi sú cudzinci aj Turci, dodal premiér. Polícia letisko po útokoch evakuovala.

Atentat Istambul 2

Prezident Recep Tayyip sa kvôli atentátu zišiel na schôdzi s premiérom a vedením tureckých ozbrojených síl.

Samovražední atentátnici

Útok vykonali traja samovražední atentátnici, ktorí sa priviezli k letisku v taxíku. Po vystúpení začali strieľať a následne sa vyhodili do vzduchu. Na otázku, či potenciálny štvrtiny útočník mohol uniknúť, odpovedal, že vyšetrovatelia takúto informáciu nemajú, ale zvažujú každú možnosť.
Nemenovaný turecký vládny zdroj predtým uviedol, že dvaja útočníci odpálili svoje výbušniny pri vchode k príletovej časti medzinárodného terminálu po tom, čo polícia začala na nich strieľať, zatiaľ čo tretí sa vyhodil do vzduchu na parkovisku.
Na sociálnych sieťach sa však objavilo video zachytávajúce muža, ktorý prenikol až do terminálu, kde ho zasiahla policajná streľba, pričom po páde na zem pustil svoj samopal a ležiac odpálil výbušninu.Atentat Istambul 4
Na letisku vypukla po útokoch panika, ľudia utekali z hál. Na mieste zasahovali najmenej dve desiatky sanitiek a množstvo policajtov.

Nedostatočné kontroly

Predstavitelia letiska uviedli, že všetky utorkové odlety zrušili, no lietadlám, ktoré sú ešte vo vzduchu, povolia pristátie. Po útoku prestalo Atatürkovo letisko, ktoré vlani odbavilo viac ako 60 miliónov cestujúcich, dočasne prijímať a odbavovať všetky lety.
Podľa správ tureckých médií v stredu v skorých ranných hodinách na Atatürkovom letisku obnovili vybavovanie prichádzajúcich letov. Ako prvé tam pristáli lietadlá domácej spoločnosti Turkish Airlines.
Prvé lietadlá Turkish Airlines a niekoľkých lokálnych aerolínií by mali z istanbulského letiska vzlietnuť okolo 09.00 h miestneho času (08.00 h SELČ). Cestujúci už boli vpustení do odletových hál.
Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) po útoku okamžite až do odvolania zrušil všetky lety amerických lietadiel z Istanbulu do USA a opačne. Ruská spoločnosť Aeroflot zrušila jeden let z Moskvy, ďalšie jej lietadlo, ktoré v utorok večer smerovalo do Turecka, sa vrátilo do ruskej metropoly.
Letisko Ataturk je podľa expertov už dlhodobo zraniteľné, pretože bezpečnostné kontroly áut sú nedostatočné.

Na letisku boli aj Slováci

Medzi obeťami teroristického útoku na letisku v tureckom Istanbule by nemali byť žiadni Slováci. „Zatiaľ nemáme informácie o tom, že by medzi obeťami boli naši občania,“ povedal pre TASR riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Igor Skoček.
V čase výbuchu sa na letisku nachádzali občania Slovenska. Bolo ich približne deväť, volali individuálne, aj skupinovo a kontaktovali v priebehu noci buď Generálny konzulát v Istanbule alebo Zastupiteľský úrad v Ankare. Podľa Skočeka všetci uviedli, že sú v poriadku a prípadne, že nemajú informácie o iných zranených občanoch SR.