Sarco: Prvý samovražedný prístroj, ktorý možno vyrobiť na 3D tlačiarni

2215

Minulý týždeň bola na pohrebnom veľtrhu v Amsterdame predstavený nový zaujímavý projekt menom Sarco. Ten je dielom holandského dizajnéra Alexandera Banninka a austrálskeho zástanca eutanázie Philipa Nitschke.

Sarco – teda skratka slova Sarkofág – je prvým samovražedným prístrojom, ktorý má pomôcť k dôstojnej smrti. A zaujímavé je, že Sarco bude vyrobený 3D tlačou a jeho plány budú dostupné každému.

Celý projekt vznikol z iniciatívy Philipa Nitschke, ktorý je zástancom eutanázie a verí, že dôstojné a dobrovoľné ukončenie života nie je nutne len pre tých, ktorí trpia nevyliečiteľnou chorobou. „Verím, že je to základné ľudské právo (vybrať si, kedy ukončíte život). Nie je to len privilégium pre naozaj chorých. Bol vám daný zázračný dar života. Mali by ste mať možnosť sa toho daru vzdať v čas, ktorý si sami vyberiete,“ povedal Nitschke pre The Guardian.

Philipa Nitschke

Sarco funguje na jednoduchom princípe. Do kapsule s rakvou je vložená bombička dusíka, ktorý po stlačení gombíka začne vnikať do kapsule. Dusík človeka najskôr omámi, uspí a potom zomrie. A aby odchod nebol stresujúci, umierajúci má možnosť pozerať sa na upokojujúce obrázky mesiaca, mora a ďalších.

Sarco funguje zatiaľ iba teoreticky a návštevníci veľtrhu si mohli skrze okuliare na virtuálnu realitu skúsiť celý zážitok prežiť. Avšak Nitschke dúfa, že už čoskoro uzrie svetlo sveta prvý „vytlačený“ Sarco a hneď potom dá plány pre 3D tlač Sarca k dispozícii pre každého.

V mnohých štátoch je pri eutanázii asistencia druhej osoby nelegálna. Sarco by mal byť riešením tohto problému.

Ako sa k novému projektu staviate vy? Napíš nám!